Блог

Польові новини у Вінницькій області

Польові новини
На цьому тижні ми провели обстеження поля ярої пшениці у Могилів-Подільському р-ні. Вінницької обл. 

Зазвичай ярі зернові у даному регіоні не дуже популярні. Через недостатню кількість опадів у квітні і травні перевагу віддають озимим зерновим, які використовують зимову вологу. Але війна в Україні внесла корективи, і на площах під плановий посів кукурудзи господарство засіяло яру пшеницю.
Пшениця яра, загальний вигляд (08.05.22)

Культура: пшениця яра
Сорт: “Юніка”
Строк посіву: 26.03
Норма висіву: 6 млн. нас.
Фунгіцидний протруйник: Ларімар 0,4 л/т
Інсектицидний протруйник: Тіатрин 0,5 л/т
Попередник: соняшник (стійкий до трибенурону)
Підживлення: посів без добрив
Обробіток грунту: оранка, закриття вологи, передпосівна культивація

На момент обстеження 08.05. пшениця перебуває у фазі 3 листка - початок кущення (13-21 ВВСН).

Як видно по фото, посів ярої пшениці було проведено на глибину 4-5 см. Цей рішення не зовсім виправдане, адже затримується фаза кущення і формування вторинної кореневої системи.

Фаза розвитку 13-21 ВВСН і глибина посіву

Стан рослин на полі 08.05.

Стан рослин на момент обстеження посівів - задовільний. Хвороб і шкідників не виявлено. Це пояснюється тим, що було проведено якісне протруєння насіння. В якості фунгіцидного протруйника використали Ларімар - 0,4 л/т., який контролює летючу і тверду сажку, септоріоз і кореневі гнилі. Тіатрин забезпечив комплексний захист як від грунтових, так і наземних шкідників (хлібна жужелиця, цикадки, попелиці, злакові мухи). 
Комбінація протруйників Тіатрин + Ларімар забезпечила сприятливі умови на початку вегетації культури.   

А от наявність бур'янів і падалиці вимагає до себе уваги. На даному полі планували внесення Гренадер Максі 35 г/га, але вчасно згадали, що попередником був сульфо-стійкий соняшник. Тому потрібно використовувати Унісулам 50-60 г/га. Унісулам контролює будь-яку падалицю соняшника: і імі-стійкого, і сульфо-стійкого. 

Падалиця сульфо-стійкого соняшнику і лобода біла

Видовий склад бур'янів, 8.05.2022, Могилів-Подільський р-н, Вінницька обл.

Але як бачите на фото, крім соняшника на полі є велика кількість лободи і для посилення дії на неї нам потрібно додати Гренадер 20-25 г/га. 

Комбінація Унісулам  50-60 г/га + Гренадер 20-25 г/га володіє широким спектром контролю бур'янів і може застосовуватись аж до виходу прапорцевого листа. 

Важливо, що препарати чудово змішуються з іншими інсектицидами і фунгіцидами. Зараз усі господарства в Україні гостро відчувають дефіцит ДП, що виклакає необхідність об'єднувати більше препаратів в одну бакову суміш і проводити меншу кількість окремих обробок. Наприклад, на даному полі бур'яни і падалиця ще сходить, тому є можливість трохи зачекати із внесенням і застосувати гербіцид разом з інсектицидом і фунгіцидом.
 
P.S.
Зверніть увагу, що в даній фазі “робота” протруйників уже закінчилась. Тому потрібно постійно моніторити поле на прояви хвороб і шкідників. Складна фінансова ситуація у більшості господарств змушує задуматись про можливість економії. Але є проблеми, ігнорування яких коштує дорожче, ніж захист від них.

Тож головна порада по економії на фунгіцидах на зернових в сезоні 2022: Застосовуючи фунгіциди превентивно, до прояву хвороб, можна обійтися недорогими, але ефективними препаратами у мінімальних або середніх нормах внесення. При лікуванні хвороб по факту прояву, знадобляться максимальні норми внесення, і в деяких випадках – дорогі спеціалізовані препарати.

Наприклад, на цьому полі планується внесення Фунгімакс 0,7 л/га. Це універсальне рішення проти основного спектру хвороб – септоріоз, борошниста роса, види іржі.

Для захисту від шкідників обрали Тіаклотрин-М 0,15 л/га. Він контролює п’явицю, попелицю, цикадки, клопи. Тіаклотрин-М володіє швидким стоп-ефектом і пролонгованою дією, що означає тривалий контроль шкідників, а отже – немає потреби швидкого повторного внесення інсектициду.