Блог

Гліфосати: як в рази підвищити ефективність обробки дешевше ніж 1 $/га

Схеми захисту

Внесення гліфосатів здається очевидним процесом, тому мало хто досліджує його ефективність, і тим більше проводить додаткові експерименти. 
Зараз як ніколи актуальні “лайфхаки”, легкі у використанні, економні і з помітним підвищенням дохідності в результаті. І саме такий “хак” треба пам’ятати при внесенні гліфосату. Експерти АХТ провели ряд польових досліджень і за 0,5-1,0 $/га отримали вражаючий результат. 

В більшості випадків гліфосат не спрацьовує відповідно до очікувань. Чому?


В Україні воду для обприскування беруть з природних і штучних водойм, зі свердловин. Така вода володіє лужною реакцією, pH 7,2-8,5, та зазвичай є жорсткою.
Згідно з американськими дослідженнями, більшість пестицидів негативно реагують на лужне середовище. І гліфосат (Геліос, Геліос Екстра) – одна з найчутливіших до високих рН діючих речовин. Для максимально ефективного спрацювання гліфосатів рівень рН має бути в межах від 4,5-6,5.  При вищих значеннях рН, наприклад при поширених pH 7,2-8,5, у розчині виникає процес лужного гідролізу гліфосату, тобто розпад активних складових. 

Гліфосати мають одні з найжорсткіших вимог до якості води у робочому розчині серед всіх діючих речовин. Для максимально ефективного спрацювання гліфосатів рівень рН має бути в межах від 4,5-6,5, що нереально для натуральних джерел. Також вода має бути не жорсткою. 

Жорстка вода, якою доводиться працювати, містить солі-антагоністи Са2+ та Mg2+, які вступають у реакцію з іонами гліфосату. Зазвичай одна молекула гліфосату з'єднується з одним катіоном кальцію. Але, за даними досліджень, при pH<7,5 один катіон кальцію може зв'язати чотири молекули гліфосату. Так частина препарату залишиться в осаді, а реальна робоча концентрація діючою речовини залишається замалою. Звідси отримуємо недопрацювання по ефективності гліфосатів.



Підготовка води для робочого розчину гліфосатів – рахуємо економіку


Для підготовки води використовуємо Акваглайд – препарат на основі спеціально підібраних органічних кислот, що виконує одразу дві функції у розчині:

1. Підкислювач робочого розчину
Знижує рівень pH води, що запобігає лужному гідролізу гліфосатів;

2. Кондиціонер робочого розчину
Пом'якшує жорстку воду: повністю та незворотно ізолює шкідливі іони Са2+ та Mg2+, що запобігає утворенню осаду гліфосатів. 






Зверніть увагу: використання будь-якого рН-коректора призводить до надлишкового піноутворювання. Тому разом з Акваглайдом потрібно обов’язково використовувати Протипен. Протипен – це високоефективний антипінний агент органо-силіконової групи, за рахунок високої концентрації полідиметилсилоксану за попереднього додавання запобігає піноутворенню, а також руйнує вже існуючу піну, якщо додати його після його появи.

Завдяки Протипену:
  1. немає витрати діючої речовини препарату з пінною назовні;
  2. не утворюються “мертві зони” на полях, де роками нічого не росте;
  3. не виникає проблема заправки обприскувача до повного об'єму; 
  4. отримуємо рівномірну концентрацію діючої речовини при внесенні розчину,
  5. насос обприскувача не ламається через прокачування піни;
  6. значно економиться час на внесення (не очікуємо зсідання піни).

В залежності від кількості води у робочому розчині та її показників ціна комплекта Акваглайд + Протипен коливатиметься в рамках 0,5-1,0 $/га. При орієнтованій ціні обробці гліфосатом у 20 $/га додаткове використання рН-коректору Акваглайд та протипінного агенту Протипен складає всього 2,5% від вартості гліфосату. 




Результати польових досліджень – свіжі експерименти від експертів АХТ




У свіжому експерименті від технічних експертів бренду АХТ обприскування гліфосатами проводили на 3-й день після посіву кукурудзи. Препарат Акваглайд додали до бака обприскувача при внесенні гербіциду суцільної дії Геліос Екстра -1,7 л/га

За результатами на 10 день після внесення різниця спрацювання між препаратом з pH-коректором і без критична. Можна наочно зробити висновок, що pH-коректор і кондиціонер води – обов’язкова умова використання гліфосатів.






Контроль рН та жорсткості – гарна звичка для будь-яких бакових сумішей


В даному матеріалі ми розібрали вплив рН та жорсткості води саме на гліфосати, але для більшості пестицидів ці правила також актуальні. Зверніть увагу на таблицю – в ній зібрані основні діючі речовини, що критично потребують кондиціонування води.