Блог

Захист озимих зернових на 360º: обираємо протруйник

Схеми захисту
Останніми роками значно збільшуються втрати врожаю, завдані шкідниками у період сходів посівів. Агресивність та апетит шкідників зростає. Передумовою цього є коливання температур та загальні зміни погодних умов протягом вегетації, недотримання сівозміни, насичення певними культурами, або монокультура.

З допомогою комах-переносників (попелиці, цикадки, трипси, клопи), передаються вірусні та фітоплазмові хвороби рослин, які не контролюються жодними фунгіцидами. 
Перезимівлі основних ґрунтових шкідників (дротяник, хлібна жужелиця, озимої совка) сприяє сніжна зима і наявність органіки в ґрунті. Наприклад, у степу впродовж останніх років, площі поширення дротяників збільшились до 34,6% за даними Національної академії аграрних наук України.
За умов ранньої теплої весни й оптимального зволоження ґрунту та у разі недотримання агротехнічних заходів – в більшості регіонів заселення цими шкідниками гарантоване.

Якісний протруйник повинен виконувати три функції: 
  1. Повністю покривати насіння для забезпечення знезараження поверхні насінини та ґрунту. 
  2. Захищати сходи від розвитку хвороб та масового заселення шкідниками.
  3. Сприяти отриманню дружніх сходів і не впливати негативно на ріст і розвиток культури.


Інсектицидний захист 


Восени найбільше збитків спричиняють шкідники, які заселяють озимі зернові: жужелиця, совка, злакова муха, цикадки та інші.
Інсектицидний обробіток може захистити посіви від частини наземних шкідників, проте впоратися з ґрунтовими йому не завжди під силу або це коштує дорожче. При масовому заселенні ґрунтовими шкідниками, а також при оптимальних чи мінімальних нормах висіву необхідно не допускати пошкодження ґрунтовими шкідниками. Це суттєво впливає на кінцеву густоту і на врожайність культури. 


Новий інсектицидний протруйник Тіатрин від бренду «Агрохімічні технології» дозволяє зберегти оптимальну густоту посівів, не підпускаючи найпроблемніших ґрунтових шкідників до насіння. 


1. Ефективне поєднання двох діючих речовин 

«Сьогодні на українському ринку ЗЗР переважна більшість інсектицидних протруйників або контактні, або системні. Обрати якийсь один вид препаратів для захисту посівів - неможливо, оскільки обидва рішення мають і сильні, і слабкі сторони. Тому бренд АХТ розробив новий двокомпонентний протруйник з максимально широким спектром дії, який поєднує у собі піретроїд і неонікотиноїд з найкращими характеристиками», – Сергій Богомаз, керівник агрономічної служби АХТ.

Бета-цифлутрин забезпечує перший рівень контролю ще «на підході» до насінини. Він надійно захищає насіння та підземну частину сходів завдяки репелентному ефекту. Пари бета-цифлутрину утворюють захисний шар навколо насінини та проникають в організм шкідників ще до контакту з насіниною, не підпускаючи їх до насіння.


Тіаметоксам забезпечує надійний захист надземної частини сходів.
  • швидко поглинається рослиною;
  • має тривалий період захисту;
  • швидко пересувається до необроблених частин за рахунок високої рухомості.

2. Тривалий період захисту

Серед піретроїдів бета-цифлутрин має не тільки потужну газову фазу, а і найдовший період піврозпаду – 95 днів. Тому Тіатрин забезпечує найтривалішу контактну і репелентну дію проти ґрунтових шкідників.


3. Висока ефективність за несприятливих умов

Відсутність у ґрунті запасів вологи – найбільший головний біль для українських аграріїв у сезоні 2020 року. В більшості областей запаси продуктивної вологи у верхньому шарі ґрунту були критичними і при посіві озимих зернових, і навесні при посіві культур широкорядного посіву – соняшника, кукурудзи. За таких умов розчинність діючої речовини може стати лімітуючим фактором ефективності протруйника. Доводиться адаптувати не тільки спосіб та час обробітку ґрунту, а і системи захисту.

Тіаметоксам у складі Тіатрину має найбільшу розчинність серед неонікотиноїдів. Це означає, що при невеликій кількості вологи до насінини потрапляє більша кількість діючої речовини і Тіатрин зберігає ефективність навіть за посушливих умов.


4. Результат роботи в полі

«Всі нові препарати бренду «Агрохімічні технології» обов’язково проходять цілу низку досліджень для вивчення їхньої дії та ефективності. В тому числі польові дослідження у партнерських господарствах в різних регіонах України», – додає Сергій Богомаз, керівник агрономічної служби АХТ.

На фото результат однієї з таких дослідних ділянок у Яготині, Київська обл. Сходи пшениці, протруєної Тіатрином 0,5 л/т, у відмінному стані.
Відмінний стан сходів пшениці, протруєної Тіатрином 0,5 л/т. Фото 25.10.2019 – Яготин, Київська обл.

Альтернативою Тіатрину може стати протруйник Канонір Ультра. Препарат контролює основних ґрунтових шкідників і шкідників сходів, захищаючи кореневу систему і надземну частину рослини на початкових фазах вегетації.
Препарат ліквідує шкідників завдяки діючій речовині,  імідаклоприду, яка проникає у проростки й молоді рослини культури через кореневу систему, а згодом рівномірно розподіляється у рослині в мірі її росту. 

Фунгіцидний захист насіння та сходів


Осінньо-зимовий період 2020-2021 року виявився найхолоднішим та найбільш сніжним за останні п’ять років. До середини січня температурні показники були теплими, як для зими, а серед опадів переважав дощ. Такі погодні умови сприяли розвитку хвороб озимих культур, тому до періоду остаточного припинення вегетаційних процесів до 3% посівів було уражено септоріозом, борошнистою росою, кореневою гниллю тощо.

Друга половина зими характеризувалася частими змінами погоди, посиленими вітрами, снігопадами та низькими температурами (нижче 15°C морозу), які змінювалися з потеплінням (6-12 °C). Такі температурні коливання сприяли застою води на полях та залежанню після зими снігу, внаслідок чого на посівах зернових було виявлено прояви септоріозу, снігової плісняви. 
Якщо перед посівною аграрії не обробили протруйником насіння, то жодний фунгіцид проблем із сажковими захворюваннями та кореневими гнилями по вегетації не вирішить. Крім цього, необроблене насіння спричиняє зниження схожості посівів через пліснявіння посівмату. 



Ларімар – популярний фунгіцидний протруйник, який ефективно пригнічує розвиток основних грибів-збудників хвороб. Цей препарат ефективно працює проти летючої сажки, твердої сажки та кореневих гнилей. Ларімар пригнічує розвиток збудників хвороб, які містяться на поверхні насіння та розвиваються всередині нього.

1. Властивості діючих речовин
Завдяки діючим речовинам - тебуконазолу та тіабендазолу препарат пригнічує біосинтез ергостерину в мембранах клітин фітопатогенів, що веде до їх загибелі, а також знищує сажкову інфекцію та, захищає сходи і кореневу систему рослин від ураження ґрунтовими патогенами.

2. Стійкість препарату 
Ще однією перевагою препарату є стійкість до впливу опадів та тривалий період захисної дії. Навіть за несприятливих умов цей фунгіцидний протруйник має високу ефективність проти широкого спектру хвороб. 

3. Результат роботи 

«Дослідження ефективності фунгіцидного протруйника Ларімар показало, що препарат повністю знезаражує насіння. Третина сходів на контролі були уражені альтернаріозом, а 2 насінини зі зразка (6%) – взагалі не зійшли. Цікаво відмітити, що довжина проростків на обробленому зразку насіння протруйником Ларімар у нормі 0,4 л/т дещо менша, ніж на контролі. Це характерний помірний ретардантний вплив триазолів на сходи культури. Але перевагою є те, що проростки більш рівномірні й в полі ми будемо мати більш дружні сходи», - Олександр Конопацький, агроном бренду АХТ.

Рекомендовані бакові суміші:
Для комплексного захисту від шкідників і хвороб зернових колосових радимо:
Або
  • Канонір Ультра 0,4-1,0 л/т + Ларімар 0,3-0,5 л/т