Блог

Старт сезону 2021: 6 рішень для захисту озимих зернових у цьому квітні

Схеми захисту
Справжня зима зі снігом і морозом дає надію на отримання високих врожаїв озимих зернових. Запаси вологи, помірне промерзання ґрунту – на початку сезону 2021 природа йде нам назустріч. І далі ми поговоримо про ті кроки, які вже агроном може зробити для досягнення гарного результату.

Умови для старту сезону


На щастя, цьогорічна зима видалась лояльною. Станом на кінець березня 2021 року у різних куточках України маємо запаси вологи у метровому шарі ґрунту на рівні 140-220 мм – це найкращі показники по вологозабезпеченню за останні роки. 

Мінімальна температура ґрунту на глибині вузла кущіння у різних регіонах взимку коливалась у межах -9...-1ºС, що є значно вищою за критичну температуру замерзання озимої пшениці (-13...-17ºС).



Погодні умови березня у регіонах значно відрізнялися, але у всіх регіонах вони були сприятливими, і загрозливих явищ не спостерігалося. Аналітична довідка НААН про агрометеорологічні умови та стан посівів в Україні на 5 березня 2021 року:

“У кінці третьої декади лютого – на початку першої декади березня переважала аномально тепла, як для цієї пори року, погода з незначною кількістю опадів протягом цього періоду.
Середня температура повітря у східних, західних та південних областях становила +0,9...+5⁰С і була на 2,0-8,3⁰С вищою за норму, на решті території країни  вона набувала мінусових значень і опускалася до -2...-4⁰С. Мінімальна температура повітря знижувалася до -2,4...-13⁰С, у східних областях – до -17..-23⁰С, на поверхні ґрунту – до -8...-20⁰С.
Сніговий покрив на полях практично відсутній (залишився лише в окремих місцях). Разом з тим, наявність мерзлого прошарку ґрунту не дозволяє проникнути волозі у більш глибокі горизонти та призводить до значного перезволоження його верхніх шарів”.


Аномально тепла погода для лютого в південних областях

Боротьба з бур'янами


В умовах теплої весни добре перезимували і бур’яни. Тому аграрії, що в цьому році внесли гербіцид з осені, отримали величезний плюс – відсутність зимуючих бур'янів дає час більш раціонально розподіляти навантаження на техніку і не організовувати внесення гербіцидів в “пожежному режимі”. Весняна обробка в такому разі або взагалі не знадобиться, або відтермінується на період сходів другої хвилі падалиці соняшника.

Якщо ж гербіцид з осені не вносився, то питання гербіцидного захисту стає більш “пекучим”. Щоб спростити вам вибір системи захисту, агрономи бренду “Агрохімічні  технології” Олександр Конопацький, Сергій Богомаз та Микола Лещенко підготували декілька гербіцидних схем, залежно від видового складу бур'янів, наявності падалиці попередника та температурних умов. 

Основну масу бур'янів на полі контролюють “універсальні солдати”: Гренадер Максі (трибенурон-метил, 562,5 г/кг + тифенсульфурон-метил, 187,5 г/кг) і Дисулам (2-етилгексиловий ефір 2,4-Д, 452,42 г/л + флорасулам, 6,25 г/л), і в більшості випадків застосування такої базової схеми може бути достатньо. 



Ця осінь була тепла і волога, тому бур'яни активно розвивались з осені, і вже зараз ми бачимо в полях зернових підмаренник чіпкий, ромашку непахучу, талабан польовий, мак дикий, кучерявець Софії та інші зимуючі бур'яни. При відповідній фазі підмаренника для такого видового складу зараз достатньо буде внесення “базових” гербіцидів.

А для полів з перерослим підмареником, осотами, падалицею імі- та трибенурон-стійкого соняшнику знадобляться більш інтенсивні гербіцидні схеми. Далі ми розглянемо їх детальніше. 



Проблемні падалиці соняшників


Падалиця соняшнику в пшениці проблема не нова, але все ще завдає головного болю і навесні, і з осені. І називається цей головний біль “немає фази”. 

Восени, коли падалиця вже забиває пшеницю у фазі 3-х листків, використання гормональних продуктів не рекомендоване. А навесні під час сходів 2-3 хвилі падалиці використання гормональних продуктів часто вже неможливе. В таких випадках змінюємо гормональний гербіцид на Унісулам (флорасулам, 100 г/л) – це розширить вікно внесення гербіциду до виходу прапорцевого листа.



Проблемні бур’яни: підмаренник чіпкий


Ще з осені на багатьох полях ми знаходимо підмаренник у фазі 5-6 кілець і більше. Враховуючи те, що підмаренник дуже полюбляє вологу і азот, то після внесення добрив він ще більше “набере маху” в рості. На момент застосування гербіцидів, коли встановиться допустима середньодобова температура, будемо мати підмаренник у фазі 7-8 кілець або навіть і більше.

Підмаренник чіпкий у фазі 4-5 кілець (15 жовтня 2020 р. Тернопільська обл.)

У такій фазі найбільш ефективний проти підмаренника чіпкого гербіцид – Унісулам (флорасулам, 100 г/л).  В баковій суміші з Гренадером отримаємо схему широкого спектру з посиленим захистом проти підмаренника чіпкого. 

Також бакову суміш Гренадер + Унісулам ми рекомендуємо для осіннього застосування на зернових. Середньодобова температура для внесення має становити не менше +5ºC (правила підрахунку середньодобової температури ви знайдете в окремому розділі в кінці статті). Врахуйте, що вночі не повинно бути заморозків – за таких умов і рослина, і бур'ян перебувають у стресі, і гербіцид не подіє належним чином. 

Склад бакової суміші можемо коригувати в залежності від переважаючих бур'янів і фази їх розвитку. Наприклад, у вас на полі є перерослий підмаренник, кучерявець Софії, мак і талабан –  орієнтуємось на підмаренник, адже із наявних бур'янів він є найпроблемнішим для контролю. Беремо Унісулам 60 мл/га + Гренадер 15-20 г/га + АгроПАВ 0,2 л/га.
Якщо основна проблема – падалиця імі-соняшнику, а підмаренник у фазі до 5 кілець, то норми можна зменшити до Унісулам 50-55 мл/га + Гренадер 15-20 г/га + АгроПАВ 0,2 л/га. 


дія Унісуламу на підмаренник чіпкий у нормі 70 мл/га


Проблемні бур’яни: осот польовий 


Осоти в посівах зернових зустрічаються не дуже часто, але коли з’являються, завдають багато клопоту. Для специфічної проблеми є спеціалізоване рішення  – внесення Ділар (клопіралід, 750 г/кг) у фазі від початку кущення до другого міжвузля (ВВСН 32). Ділар володіє відмінною дією на бур'яни родини айстрових, а також контролює види ромашки, кульбабу та чортополох.

На практиці для розширення спектру гербіцидної дії Ділар 0,12 кг/га часто застосовують у баковій суміші з Гренадером 0,015-0,02 кг/га + АгроПАВ 0,2 л/га.


дія Ділару 0,12 кг/га на осот польовий



Захист від хвороб


Хвороби на початку квітня на більшості полів вже проявились “у повному складі”. Умови для них складаються досить приємні: лютневі приморозки без снігу та відмерзання частин листків, достатня кількість вологи, поступове наростання температур. 

Вінницька обл, 26.03.2021, розвиток септоріозу листя на озимій пшениці


Найпоширеніша хвороба, яку ми зараз зустрічаємо на полях озимої пшениці – септоріоз листя. Він особливо поширений на ранніх і добре розвинутих посівах. На фото добре видно утворення характерних пікнід, всередині яких розвиваються конідії, які в подальшому інфікують здорові листки. Наявність крапельної вологи і високі дози азотних добрив сприяють розвитку хвороби.

Черкаська обл, 28.03.2021, посіви зернових уражені сніговою пліснявою

Також бачимо прояви снігової плісняви. Інфікування хворобою відбувається ще з осені, а наявність снігового покриву і значний перепад температур сприяють її розвитку. Рослини виходять із зими ослабленими, а при сильному ураженні вузла кущення – гинуть. 

На вже розкущеній пшениці та у місцях загущення посівів вже є прояви борошнистої роси. Прояв хвороби починається із утворення на листках матових плям. Згодом з'являється  павутинний наліт, який складається з міцелію та конідій патогену. Пізніше наліт буріє і на ньому утворюються плодові тіла гриба. Хвороба розвивається при температурі від +3ºС, найбільше розвивається на загущених посівів і при завищених нормах азотних добрив.

Також у різних регіонах України агрономи виявляють кореневі та прикореневі гнилі (фузаріозну, офіобольозну та церкоспорельозну). 

Борошниста роса на озимому ячмені


Судячи з ситуації, що склалась відкласти першу фунгіцидну обробку (Т1) або перенести її на більш пізні строки цієї весни не вийде і вже потрібно готуватись до внесення, особливо для ранніх і добре розкущених посівів. Березень був досить холодним, тому важливо врахувати температурний режим: при виборі препарату звертайте увагу на діапазон температури, в якій препарат працює (наприклад, в таблиці допустимих температур від АХТ).



Високу біологічну ефективність за середньодобової температури + 6ºС має новий трьохкомпонентний препарат Фунгімакс (тіофанат-метил 200 г/л + пропіконазол, 120 г/л + триадимефон, 50 г/л), розроблений спеціально для першого внесення на зернових. Контролює септоріоз листя, борошнисту росу і прикореневі гнилі.

“Вилка” застосування препарату 0,7-1,0 л/га, і вибір норми залежить від стійкості сортів до септоріозу і борошнистої роси та ступеня ураження рослин патогеном на момент внесення.


результат застосування Фунгімакс 1 л/га


Популярну суміш Карбезим (карбендазим, 500 г/л) і Флутривіт (флутріафол, 250 г/л) можна застосовувати за середньодобової температури + 5ºС. Враховуючи, що рослини вже досить сильно уражені хворобами ми рекомендуємо норму Карбезим 0,5 л/га + Флутривіт 0,5 л/га. Карбезим забезпечує швидкий стоп ефект на патоген і вже за кілька годин блокує розвиток грибів, в той час як Флутривіт за рахунок високої ліпофільності і довгого періоду напіврозпаду забезпечує системний захист рослини до 3 тижнів після внесення.  

результат застосування Карбезим 0,5 л/га + Флутривіт 0,5 л/га (22 день після внесення)


Середньодобові температури. Як правильно порахувати?


І наостанок нагадаємо, як правильно обчислювати середньодобову температуру повітря. Для цього складіть значення температури кожні дві години протягом доби та поділіть на 12 (кількість значень), або кожні три години, і поділіть на 8. Чим більше вимірювань – тим точніше значення. 


Наприклад, підрахуємо середньодобову температуру на 1 квітня у м. Вінниця: додаємо 12 значень температури починаючи з “00 годин”, отримуємо суму 119. 119/12 = 9,9ºС. Отже середньодобова температура на 1.04.2021 – 9,9ºС.