1. Якісний збір попередника
Найчастіше ріпак сіють після зернових культур. Це важливо врахувати, адже наслідки неякісного обмолоту будуть давати про себе знати протягом усього осіннього сезону.
Чому це важливо?
- Низький зріз стерні дозволить якісно провести лущення і подальший обробіток ґрунту.
- Подрібнена солома більш рівномірно розподіляється на поверхні поля і, надалі, швидше розкладається в ґрунті.
- Рівномірний розподіл соломи по полю забезпечує відсутність "валків" за комбайном, які ускладнюють обробіток ґрунту в зоні накопичення соломи і створює негативні умови для росту і розвитку рослин ріпаку. Солома забирає на себе вологу і азот і на "валках" ріпак гірше розвивається, витягується і має ознаки азотного голодування.
- Якісний розподіл і заробка рослинних решток попередника впливає на ефективність роботи ґрунтових гербіцидів.
Вибір технології основного і передпосівного обробітку ґрунту, вибір гібриду і норми висіву залежить від регіону вирощування і технічного оснащення господарства.
2. Застосування ґрунтових гербіцидівАгрономічна служба АХТ регулярно наголошує, що застосування ґрунтових гербіцидів – одна з основних умов високої урожайності ріпаку. Важливо стримати проростання однорічних бур'янів та забезпечити оптимальні умови для росту і розвитку ріпаку у найбільш чутливі фази ріпаку – сім’ядолі - 4 листки.
На практиці найкращий результат демонструє гербіцидна схема
Пропазокс 2,0 л/га + Клодекс Про 0,15-0,2 л/га.
Як підвищити ефективність ґрунтових гербіцидів?
____________________________________________
Найвищу ефективність ґрунтові гербіциди проявляють
за умов внесення на вологий ґрунт з дрібногрудкуватою структурою.
____________________________________________
1. Мінімальний розрив між посівом і оприскуванням
Наприклад, вдень проходить посів, а ввечері або вночі проводиться внесення ґрунтових гербіцидів. Це досить зручно реалізувати на практиці, адже сівалка зазвичай має меншу продуктивність роботи ніж оприскувач і за кілька годин оприскувач закриває засіяну площу.Мінімальний розрив між посівом і внесенням ґрунтових гербіцидів забезпечує оптимальні умови контакту препарату із ґрунтовою вологою і підвищує ефективність роботи гербіцидів.
2. Час внесення
Посів ріпаку припадає на липень-серпень і ми часто маємо справу з пересушеним верхнім шаром ґрунту. Для того, щоб в таких жорстких умовах досягнути нормальної роботи ґрунтових гербіцидів їх внесення слід проводити з 12 години ночі до 6 ранку. В цей час спостерігається підвищення вологості повітря і так звана “точка роси”, яка забезпечує додаткову вологу на поверхні ґрунту.
3. Страхові гербіциди восени
Якщо ви не працюєте ґрунтовими гербіцидами або погодні умови не дали можливості їх застосувати – є можливість застосувати страховий гербіцид Ділар. Це також актуально за умов якщо через посушливі умови ґрунтовий гербіцид не спрацював на всі 100% або ми маємо теплу і дощову осінь і ґрунтовий гербіцид з часом “відпускає” бур'яни.
Боротьба з бур'янами на ріпаку має починатися восени.
На це є ряд агрономічних та організаційних причин:
- оприскувачі восени не так завантажені роботою, як навесні;
- весною через низьку температуру повітря і швидкий розвиток ріпаку господарства часто не встигають внести гербіциди до фази бутонізації ріпаку;
- знищивши зимуючі бур'яни з осені, весь азот з підживлення по мерзлоталому дістанеться ріпаку, а не бур’янам;
- якщо у посівах ріпаку з'являються такі проблемні бур'яни як ромашка, волошка та осот – треба реагувати вчасно.
Для розширеного спектра дії по хрестоцвітним бур’янам та деяким іншим дводольними бур’янами на озимому ріпаку допускається поєднання препарату Ділар 0,12-0,2 кг/га + Агро ПАВ 0,2 л/га та препаратів на основі етаметсульфурон-метилу.
Оскільки попередником для ріпаку найчастіше є озима пшениця, то поява падалиці і боротьба з нею це невід'ємний “бонус” у технології гербіцидного захисту культури.
Загроза від падалиці пшениці:
● на початкових етапах росту ріпаку (до 4 листків) падалиця зернових більш конкурентна щодо споживання вологи і поживних елементів;
● сильне засмічення падалицею може спричинити затінення рослин ріпаку і їх витягування;
● падалиця буде “красти” азот у ріпаку, який ви внесете по мерзлоталому ґрунті;
● проблеми під час збору ріпаку: якщо не поборотися із падалицею зернових, то на момент обмолоту ріпаку пшениця може перебувати у фазі молочної стиглості і буде підвищувати засміченість і вологу зібраного ріпаку.
Боротьба з падалицею пшениці:
Для ефективної та своєчасної боротьби ми рекомендуємо застосовувати Ореол Максі з осені. Він ефективно знищує надземну і підземну частини злакових бур'янів і падалиці зернових, запобігаючи їх повторній регенерації. Проти однорічних злакових бур'янів
норма витрати препарату становить 0,4-0,8 л/га, а проти багаторічних злакових (пирій повзучий та ін.) - 0,8-1,2 л/га.
Важливо: проти падалиці зернових у фазі кущення потрібно обирати норму 0,8-1,2 л/га Ореол Максі. Оптимальним для застосування грамініциду є період активного росту злакових бур'янів. Достатня кількість вологи й температура повітря 15-20°C - це оптимальні умови для роботи препарату, за таких умов знищення бур'янів відбувається швидше.
Підписуйся на Viber-канал АХТ та слідкуй за новиними у зручному форматі!4. Гербіцидний захист імі-ріпаку
На гібридах ріпаку, стійких до імідазолінонів, хороші результати показав Імпекс Дуо. Обприскування проводили у фазу 4-6 листка ріпаку і на початкових етапах розвитку падалиці пшениці.
Норма внесення – 1,0-1,2 л/га.
Переваги вирощування гібридів ріпаку, стійких до імідазолінонів:
● відсутність фітотоксичності гербіциду на імі-стійкі гібриди ріпаку;
● не потребує застосування ґрунтових гербіцидів;
● одним внесенням Імпекс Дуо контролюється більшість дводольних і злакових бур'янів;
● ґрунтова активність гербіциду Імпекс Дуо за умов достатнього зволоження;
● мінімізація післядії на наступну культуру, що забезпечується тривалим часовим розривом (11-12 місяців) і достатня кількість опадів, яка випаде до моменту посіву наступної культури.4. Інсектицидний захистКого можна очікувати у себе в посівах ріпаку цього сезону, хто вони і як шкодять?
Стратегія інсектицидного захисту залежить від того, які шкідники “навідались” до вас на поле:
● Проти ріпакового пильщика, блохи та попелиці – Канонір Дуо у нормі 0,1-0,15 л/га. Швидкий стоп-ефект + пролонгована дія проти сисних шкідників. Для покращення проникнення робочого розчину через восковий наліт культури використовуйте АгроПав Екстра 0,05-0,1% розчин.
● Проти трипсів, які активно пошкоджують ріпак і викликають деформацію листків – двох або триразове застосування Канонір Дуо у нормі 0,15 л/га із інтервалом 3 дні з обов'язковим додаванням АгроПав Екстра. При високій температурі повітря кожні 3-5 днів з яєць відроджується нове покоління, тому для їх знищення потрібно повторно застосовувати інсектицид.
● Проти підгризаючої совки – Фосорган Дуо у нормі 1,0-2,0 л/га. Обробку проводити у вечірній час, коли шкідник підповзає до поверхні ґрунту.5. РістрегуляціяДля чого вносити рістрегулятори восени?
Рістреглятори зупиняють ріст стебла, і накопичення пластичних речовин відбувається у кореневій системі.
- Для гарного розвитку коріння.
Чим менше розмір пагону, тим менше рослина зазнає впливає холодну.
- Для зменшення ризику вимерзання.
Покращується завдяки стриманому розвитку головного пагону у стадії 4-6-ти листків.
- Для покращеного утворення бруньок та бічних пагонів.
Результат успішної й вчасної рістрегуляції ріпакуФактори, які впливають на час внесення та норми:
1. Особливість гібриду. У гібридів зі швидким/помірним/повільним розвитком восени – різний час внесення.
2. Густота посіву. Рослини, які щільно стоять, затіняють одна одну і спричиняють витягування кореневої шийки – внесення необхідне раніше. У зріджених посівах внесення можна провести пізніше, до 6 листків.
3. Погодні умови. Сприятливі погодні умови призводять до інтенсивного розвитку ріпаку.
4. Кількість вологи в ґрунті. Рістрегуляцію не проводять за посушливих умов.
За відсутності особливих факторів необхідно розпочинати першу обробку у фазі 4-5 листків ріпаку для ефективної рістрегуляції.
Оптимальна фаза для початку рістрегуляціїПовна схема осінньої технології озимого ріпаку