Блог

Осінній захист озимого ріпаку

Схеми захисту
Більшість господарств вже перебувають у «режимі очікування» для старту посівної ріпаку. Але погода явно проти цього – відсутність опадів у більшості регіонів протягом останніх 3-4 тижнів є суттєвою перешкодою для посіву. Доки ми очікуємо дощі – пропонуємо згадати основні моменти осінньої технології.

1. Якісний збір попередника

Найчастіше ріпак сіють після зернових культур. Це важливо врахувати, адже наслідки неякісного обмолоту будуть давати про себе знати протягом усього осіннього сезону.Чому це важливо?
 1. Низький зріз стерні дозволить якісно провести лущення і подальший обробіток ґрунту. 
 2. Подрібнена солома більш рівномірно розподіляється на поверхні поля і, надалі, швидше розкладається в ґрунті. 
 3. Рівномірний розподіл соломи по полю забезпечує відсутність "валків" за комбайном, які ускладнюють обробіток ґрунту в зоні накопичення соломи і створює негативні умови для росту і розвитку рослин ріпаку. Солома забирає на себе вологу і азот і на "валках" ріпак гірше розвивається, витягується і має ознаки азотного голодування.
 4. Якісний розподіл і заробка рослинних решток попередника впливає на ефективність роботи ґрунтових гербіцидів. 

Вибір технології основного і передпосівного обробітку ґрунту, вибір гібриду і норми висіву залежить від регіону вирощування і технічного оснащення господарства.


2. Застосування ґрунтових гербіцидів
Агрономічна служба АХТ регулярно наголошує, що застосування ґрунтових гербіцидів – одна з основних умов високої урожайності ріпаку. Важливо стримати проростання однорічних бур'янів та забезпечити оптимальні умови для росту і розвитку ріпаку у найбільш чутливі фази ріпаку – сім’ядолі - 4 листки.

На практиці найкращий результат демонструє гербіцидна схема
Пропазокс 2,0 л/га + Клодекс Про 0,15-0,2 л/га. 


Як підвищити ефективність ґрунтових гербіцидів?

____________________________________________


Найвищу ефективність ґрунтові гербіциди проявляють

за умов внесення на вологий ґрунт з дрібногрудкуватою структурою.


____________________________________________


1. Мінімальний розрив між посівом і оприскуванням
Наприклад, вдень проходить посів, а ввечері або вночі проводиться внесення ґрунтових гербіцидів. Це досить зручно реалізувати на практиці, адже сівалка зазвичай має меншу продуктивність роботи ніж оприскувач і за кілька годин оприскувач закриває засіяну площу.Мінімальний розрив між посівом і внесенням ґрунтових гербіцидів забезпечує оптимальні умови контакту препарату із ґрунтовою вологою і підвищує ефективність роботи гербіцидів.

2. Час внесення
Посів ріпаку припадає на липень-серпень і ми часто маємо справу з пересушеним верхнім шаром ґрунту. Для того, щоб в таких жорстких умовах досягнути нормальної роботи ґрунтових гербіцидів їх внесення слід проводити з 12 години ночі до 6 ранку. В цей час спостерігається підвищення вологості повітря і так звана “точка роси”, яка забезпечує додаткову вологу на поверхні ґрунту.

3. Страхові гербіциди восени

Якщо ви не працюєте ґрунтовими гербіцидами або погодні умови не дали можливості їх застосувати – є можливість застосувати страховий гербіцид Ділар. Це також актуально за умов якщо через посушливі умови ґрунтовий гербіцид не спрацював на всі 100% або ми маємо теплу і дощову осінь і ґрунтовий гербіцид з часом “відпускає” бур'яни.

Боротьба з бур'янами на ріпаку має починатися восени.
На це є ряд агрономічних та організаційних причин:
 1. оприскувачі восени не так завантажені роботою, як навесні;
 2. весною через низьку температуру повітря і швидкий розвиток ріпаку господарства часто не встигають внести гербіциди до фази бутонізації ріпаку;
 3. знищивши зимуючі бур'яни з осені, весь азот з підживлення по мерзлоталому дістанеться ріпаку, а не бур’янам;
 4. якщо у посівах ріпаку з'являються такі проблемні бур'яни як ромашка, волошка та осот – треба реагувати вчасно.
Для розширеного спектра дії по хрестоцвітним бур’янам та деяким іншим дводольними бур’янами на озимому ріпаку допускається поєднання препарату Ділар 0,12-0,2 кг/га + Агро ПАВ 0,2 л/га та препаратів на основі етаметсульфурон-метилу.
Оскільки попередником для ріпаку найчастіше є озима пшениця, то поява падалиці і боротьба з нею це невід'ємний “бонус” у технології гербіцидного захисту культури. 
 
Загроза від падалиці пшениці:
● на початкових етапах росту ріпаку (до 4 листків) падалиця зернових більш конкурентна щодо споживання вологи і поживних елементів;
● сильне засмічення падалицею може спричинити затінення рослин ріпаку і їх витягування;
● падалиця буде “красти” азот у ріпаку, який ви внесете по мерзлоталому ґрунті;
● проблеми під час збору ріпаку: якщо не поборотися із падалицею зернових, то на момент обмолоту ріпаку пшениця може перебувати у фазі молочної стиглості і буде підвищувати засміченість і вологу зібраного ріпаку.

Боротьба з падалицею пшениці:
Для ефективної та своєчасної боротьби ми рекомендуємо застосовувати Ореол Максі з осені. Він ефективно знищує надземну і підземну частини злакових бур'янів і падалиці зернових, запобігаючи їх повторній регенерації. Проти однорічних злакових бур'янів
норма витрати препарату становить 0,4-0,8 л/га, а проти багаторічних злакових (пирій повзучий та ін.) - 0,8-1,2 л/га.


Важливо: проти падалиці зернових у фазі кущення потрібно обирати норму 0,8-1,2 л/га Ореол Максі. Оптимальним для застосування грамініциду є період активного росту злакових бур'янів. Достатня кількість вологи й температура повітря 15-20°C - це оптимальні умови для роботи препарату, за таких умов знищення бур'янів відбувається швидше.

Підписуйся на Viber-канал АХТ та слідкуй за новиними у зручному форматі!4. Гербіцидний захист імі-ріпаку

На гібридах ріпаку, стійких до імідазолінонів, хороші результати показав Імпекс Дуо. Обприскування проводили у фазу 4-6 листка ріпаку і на початкових етапах розвитку падалиці пшениці.
Норма внесення – 1,0-1,2 л/га.

Переваги вирощування гібридів ріпаку, стійких до імідазолінонів:
● відсутність фітотоксичності гербіциду на імі-стійкі гібриди ріпаку;
● не потребує застосування ґрунтових гербіцидів;
● одним внесенням Імпекс Дуо контролюється більшість дводольних і злакових бур'янів;
● ґрунтова активність гербіциду Імпекс Дуо за умов достатнього зволоження;
● мінімізація післядії на наступну культуру, що забезпечується тривалим часовим розривом (11-12 місяців) і достатня кількість опадів, яка випаде до моменту посіву наступної культури.4. Інсектицидний захист
Кого можна очікувати у себе в посівах ріпаку цього сезону, хто вони і як шкодять?Стратегія інсектицидного захисту залежить від того, які шкідники “навідались” до вас на поле:
● Проти ріпакового пильщика, блохи та попелиці – Канонір Дуо у нормі 0,1-0,15 л/га. Швидкий стоп-ефект + пролонгована дія проти сисних шкідників. Для покращення проникнення робочого розчину через восковий наліт культури використовуйте АгроПав Екстра 0,05-0,1% розчин.
● Проти трипсів, які активно пошкоджують ріпак і викликають деформацію листків –  двох або триразове застосування Канонір Дуо у нормі 0,15 л/га із інтервалом 3 дні з обов'язковим додаванням АгроПав Екстра. При високій температурі повітря кожні 3-5 днів з яєць відроджується нове покоління, тому для їх знищення потрібно повторно застосовувати інсектицид. 
● Проти підгризаючої совки – Фосорган Дуо у нормі 1,0-2,0 л/га. Обробку проводити у вечірній час, коли шкідник підповзає до поверхні ґрунту. 


5. Рістрегуляція 

Для чого вносити рістрегулятори восени?

 1. Для гарного розвитку коріння.
Рістреглятори зупиняють ріст стебла, і накопичення пластичних речовин відбувається у кореневій системі. 
 1. Для зменшення ризику вимерзання. 
Чим менше розмір пагону, тим менше рослина зазнає впливає холодну. 
 1. Для покращеного утворення бруньок та бічних пагонів.
Покращується завдяки стриманому розвитку головного пагону у стадії 4-6-ти листків. 
Результат успішної й вчасної рістрегуляції ріпаку

Фактори, які впливають на час внесення та норми:

1. Особливість гібриду. У гібридів зі швидким/помірним/повільним розвитком восени – різний час внесення. 
2. Густота посіву. Рослини, які щільно стоять, затіняють одна одну і спричиняють витягування кореневої шийки – внесення необхідне раніше. У зріджених посівах внесення можна провести пізніше, до 6 листків. 
3. Погодні умови. Сприятливі погодні умови призводять до інтенсивного розвитку ріпаку.
4. Кількість вологи в ґрунті. Рістрегуляцію не проводять за посушливих умов.

За відсутності особливих факторів необхідно розпочинати першу обробку у фазі 4-5 листків ріпаку для ефективної рістрегуляції.

Оптимальна фаза для початку рістрегуляції
Повна схема осінньої технології озимого ріпаку