Блог

Септоріоз, борошниста роса вже «завітали» на поля озимини у східному регіоні країни!

Польові новини
25 березня Микола Лещенко, агроном бренду АХТ у Східному регіоні, проінспектував поле озимих зернових у Харківській області, Красноградський р-н.

На перший погляд може здатися, що поле в ідеальному стані, але після низьких температур озимі зернові пошкодженні. На посівах вже спостерігається декілька найбільш поширених хвороб.



Коротка інформація про поле:


Попередник: соняшник стійкий до імідазолінонів
Обробіток ґрунту: дискування + культивація
Посів: 5.10.2020
Сорт: Катруся
Норма висіву: 190 кг/га
Протруєння насіння: Ларімар + Канонір Ультра


«Посіви знаходяться у фазі розвитку ВВСН від 13 до 21, дуже рідко 22-28 (кущення). Озима пшениця входила в зиму нерозкущена, тому треба підживити азотними добривами, щоб покращити кущення», – коментує Микола.


Гербіцидний захист


Із забур'яненістю посівів ситуація непогана. Великої кількості зимуючих бур’янів не виявлено, а падалицю соняшника досить вчасно знищили ранні приморозки.

За наявних бур'янів або засмічувачів рекомендований захист, залежно від фази пшениці: 
  1. Дисулам 0,5 л/га – внесення до кінця кущення, або 
 2. Унісулам 0,05 л/га + Гренадер 0,02 г/га + АгроПАВ 0,02 л/га – внесення до появи прапорцевого листка.

Унісулам (флорасулам 100 г/л) – новий гербіцид з потужною дією проти падалиці усіх видів соняшнику та класичного ріпаку.



Фунгіцидний захист


У східному регіоні температури зростають поступово, а у ґрунті достатньо вологи для розвитку хвороб. Септоріоз вже масово уражає ослаблені рослини, які перебувають у фазі 3 листочки - початок кущення (ВВСН 13-21). Лютневі приморозки без снігу призвели до відмерзання частин листків, і в цих ділянках хвороба розвивається активніше.

За таких умов, якщо не відбудеться швидке наростання температур та активний ріст пшениці – септоріоз продовжить знищувати і так невелику листову поверхню, а негативний вплив від нього буде значно більший. І за прогнозами ми йдемо саме за цим сценарієм.

Септоріоз у посівах пшениці 25.03.2021

Тим часом на вже розкущеній пшениці та у місцях загущення посівів вже є прояви борошнистої роси та снігової плісняви. 

Висновок – внесення фунгіцидів слід запланувати найближчим часом, вже через 1-2 тижні. Рекомендуємо провести обробку з моменту, коли середньодобова температура повітря підніметься до +6°C, але обов’язково за відсутності нічних приморозків! При виборі препарату зверніть особливу увагу на рекомендовані температури його використання – не всі фунгіциди ефективні за низьких температур.


Запланований на цьому полі фунгіцидний захист: 


  1. Фунгімакс (тіофанат-метил 200 г/л + пропіконазол, 120 г/л + триадимефон, 50 г/л) 0,8-1,0 л/га. Новий 3-х компонентний системний фунгіцид відмінно контролює найбільш небезпечні хвороби пшениці у Т1: септоріоз листя, борошнисту росу і прикореневі гнилі. Ефективний за низьких температур від +6°C.


Альтернативна схема захисту:
  2. Карбезим (карбендазим 500 г/л) 0,5 л/га + Флутривіт (флутриафол 250) 0,5 л/га – "стандарт на Т1". Це ефективна за низької температури та бюджетна фунгіцидна схема. Карбезим забезпечує швидкий стоп-ефект на патоген, а Флутривіт пролонговану фунгіцидну дію до 3 тижнів.

Запланований інсектицидний захист: 


  1. Атрікс  0,15 л/га. Підходить для застосування при температурі від +5 ºС. 
  2. Або Канонір Дуо 0,15 л/га. За умов більш високої температури повітря від +10 ºС.