Блог

Гербіцидний захист озимого ріпаку: як зберегти посіви культури?

Схеми захисту
Ріпак — одна з найбільш стійких проти бур’янів культур. За сприятливих умов він здатен самостійно боротися з однорічними бур’янами. Проте, ситуація зі зниженням урожайності ріпаку у 2020 році була вкрай критичною: через морози частина посівів була втрачена, а проведений гербіцидний захист навесні спрацював неефективно через відсутність оптимальних температур, необхідних для внесення.

Поява у посівах ріпаку таких проблемних бур’янів як підмаренник чіпкий, ромашка, волошка, осот та інші спричинює масове зниження врожайності культури, якщо вчасно не зреагувати на них. Саме тому агрономи рекомендують, за можливості, проводити гербіцидний захист восени.

Серед переваг осіннього гербіцидного захисту можна виділити:
Збереження азоту для розвитку ріпаку шляхом своєчасного знищення зимуючих бур’янів з осені.
Повне знищення бур’яну, на відміну від весни, коли бур’яни лише пригнічуються.
Раціональне використання обприскувачів восени


Ґрунтові гербіциди восени


Агрономічна служба АХТ регулярно наголошує, що застосування ґрунтових гербіцидів — одна з основних умов високої урожайності ріпаку. Важливо стримати проростання однорічних бур’янів та забезпечити оптимальні умови для росту і розвитку ріпаку у найбільш чутливі фази ріпаку — сім'ядолі - 4 листки.

Найкращий результат серед ґрунтових гербіцидів демонструє схема Пропазокс 2,0 л/га + Клодекс Про 0,15−0,2 л/га.



Ефективність ґрунтові гербіциди проявляють за умов внесення на вологий ґрунт з дрібногрудкуватою структурою. Якщо ґрунт сухий і має крупногрудкувату структуру, то ефективність препарату знижується. Мінімальний розрив між посівом і внесенням ґрунтових гербіцидів забезпечує оптимальні умови контакту препарату із ґрунтовою вологою і підвищує ефективність роботи гербіцидів. — коментує Сергій Богомаз, головний агроном бренду АХТ.

Найкращий час для гербіцидного захисту з 12 години ночі до 6 ранку. Саме в цей час спостерігається так звана “точка роси”, що забезпечує додаткову вологу на поверхні ґрунту, яка є необхідна для спрацювання ґрунтових гербіцидів. 

Страхові гербіциди восени

Якщо ви не працюєте ґрунтовими гербіцидами або погодні умови не дали можливості їх застосувати – є можливість використати страховий гербіцид Ділар 0,12-0,2 кг/га + АгроПАВ  0,2 л/га або АгроПАВ Екстра 0,1 л/га.Це також актуально за умов, якщо через посушливі умови ґрунтовий гербіцид не спрацював на всі 100% або ми маємо теплу і дощову осінь, і ґрунтовий гербіцид з часом “відпускає” бур'яни, а також проти коренепаросткових бур’янів.



Зауважимо! У фазі відкриття бутона внесення препаратів проти дводольних бур’янів є досить небезпечним. Це пояснюється тим, що обрані гербіциди можуть завдати шкоди бутонам, утворивши опіки на них, що надалі призведе до зниження врожайності.

Боротьба з падалицею зернових

Падалиця зернових на початкових етапах росту ріпаку (до 4 листків) конкурує з ріпаком за споживання вологи та поживних елементів, а сильне засмічення падалицею може спричинити затінення рослин ріпаку та їх витягування.

Рекомендуємо застосовувати Ореол Максі з осені для боротьби із злаковими бур’янами та падалицею злакових культур. Оптимальним для застосування препарату є період активного росту злакових бур'янів. 



Важливо: проти падалиці зернових у фазі кущення потрібно обирати норму 0,8-1,2 л/га Ореол Максі. Оптимальним для застосування грамініциду є період активного росту злакових бур'янів. Достатня кількість вологи й температура повітря 15-20°C - це оптимальні умови для роботи препарату, за яких знищення бур'янів відбувається швидше.



Гербіцидний захист імі-ріпаку


На гібридах ріпаку, стійких до імідазолінонів, хороші результати показав Імпекс Дуо. Обприскування проводили у фазу 4-6 листка ріпаку і на початкових етапах розвитку падалиці пшениці.
Норма внесення – 1,0-1,2 л/га.


Результат осіннього застосування на імі-стійкому ріпаку препаратом Імпекс Дуо у Вінницькій області



Переваги вирощування гібридів ріпаку стійких до імідазолінонів:
  • відсутність фітотоксичності на імі-стійкі гібриди ріпаку
  • не потребує застосування ґрунтових гербіцидів
  • одним внесенням Імпекс Дуо контролюється більшість дводольних і злакових бур'янів
  • ґрунтова активність гербіциду Імпекс Дуо за умов достатнього зволоження
  • мінімізація післядії на наступну культуру, що забезпечується тривалим часовим розривом (11-12 місяців) і достатня кількість опадів, яка випадає до моменту посіву наступної культури.

Під час вегетації ріпаку важливо не лише боротися з бур’янами, а й слідкувати за шкідниками, які можуть з’явитися на посівах. Детально про захист ріпаку від шкідників у нашому матеріалі. Також інформацію про них ви можете знайти в чат-боті АХТ.
Завантажуйте бота у Viber або Telegram.