У статті агроном розказує про:
- причини абортації зав'язі сої
- діагностику та лікування пероноспорозу, церкоспорозу
- чим небезпечні прояви вірусу некрозу жилок сої
- опіки чи нова хвороба сої?
Розглянемо детальніше стан посівів сої у Могилів-Подільському районі.
Абортація зав'язі сої
Кожен рік ми зіштовхуємося із проблемою обсипання зав’язей. Велика кількість квіток передчасно зупиняє свій розвиток (абортується) під час вегетації рослини. Один з факторів, який спричиняє це явище - недостатня забезпеченість вологою рослини. Засуха у регіоні припала на період кінця цвітіння - початку формування бобів на культурі. Зазвичай, через такі погодні умови відбувається скидання 40-50% зав’язі. Це призводить до значних втрат урожаю.
Вірус некрозу жилок сої
Аграрії починають приділяти більше уваги саме вірусним хворобам (вірус некрозу жилок, соєвої мозаїки, карликовості сої і т.д.). Адже ці хвороби знижують продуктивність рослини на 30–40%. Вилікувати вірусні хвороби по вегетації неможливо. Боротись із вірусами можна лише превентивно.
Переносником вірусу є тютюновий трипс, який разом із соками рослин переносить їх із хворих рослин на здорові.
Головна небезпека вірусу в тому, що не існує препарату, здатного перемогти його або ж уповільнити його розвиток. Якщо бачите симптоми – боротися пізно. Саме тому важливо діяти на випередження та захистити культуру від можливого виникнення та поширення цього захворювання.
Для цього агрономи бренду АХТ рекомендують використовувати інсектицидний захист:
- Канонір у нормі 0,05-0,08 кг/га. Це системний інсектицид, який проникає у рослину і потрапляє в організм шкідника разом із соком, яким живиться трипс. Для покращення проникнення препарату можна додати у робочий розчин АгроПАВ Екстра у нормі 0,1 л/га.
- Канонір Дуо у нормі 0,1-0,15 л/га, який окрім системної дії володіє швидким стоп-ефектом проти інших шкідників сої (клопи, довгоносики).
Більше про вірусний некроз та його переносника у нашому матеріалі.
Пероноспороз сої
Тривалі інтенсивні опади спричинили появу несправжньої борошнистої роси на листках сої. Пероноспороз останнім часом вражає культуру на різних етапах її дозрівання. Так, ідентифікувати захворювання можна завдяки плямистості листків сої зверху та характерному білому нальоту зі зворотної сторони листка.
Пурпурний церкоспороз
Хвороба виникає під час високого рівня забезпечення вологістю культури. Зважаючи на інтенсивні дощі, захворювання поширилося досить швидко. Збудник вражає сою в усі стадії росту культури: насіння, боби, стебло та листки сої. Це захворювання можна відрізнити від інших завдяки забарвленню листків, які набувають пурпурного відтінку та мають глянцеву поверхню. Врожайність полів, які постраждали від пурпурного церкоспорозу, знижується на 30-35%.
Боротьба з даними захворюваннями має бути комплексною: обробіток стійких та слабо вражених сортів, дотримання сівозміни, а також використання ЗЗР.
Фунгіцидний захист:
- Цимоксил у нормі 0,5 кг/га + АгроПАВ Екстра у нормі 0,1 л/га. - лікувальна дія проти пероноспорозу. Цимоксил – препарат, що з'явився в портфоліо бренду "Агрохімічні технології" (АХТ) в минулому році як універсальне рішення проблеми пероноспорозу, та вже встиг довести свою ефективність у різних регіонах України. Це новітній двокомпонентний фунгіцид з потужним стоп-ефектом та тривалим захисним ефектом. Унікальність Цимоксилу – у відмінному контролі всіх класів грибів. В основі рецептури препарату цимоксаніл – саме та унікальна діюча речовина, яка контролює пероноспороз. При цьому флутриафол забезпечує відмінний контроль справжніх грибів.
або
- Фунгісил (пропіконазол, + піраклостробін,) у нормі 0,4-0,5 л/га. Рекомендуємо вносити препарат превентивно. Фунгісил – препарат, що з’явився в Україні у 2021 році. Попадаючи на здорові листки, на яких ще немає поширення, препарат блокує проростання спор патогену, таким чином захищаючи рослину від ураження пероноспорозом.
Опік чи нова хвороба сої?
Часто господарства під час обстежень полів виявляють вражені сухі листки сої з бурим відтінком і звертаються до нас з питанням: "Що це за хвороба?"
Проте насправді – це сонячний опік зворотної сторони листка, який відбувається через те, що рослина втрачає тургор (стан напруження рослинної клітини, зумовлений високим вмістом води в клітині й тиском протопласта на оболонку), після чого листок починає обертатися до сонця зворотною стороною, внаслідок чого виникає опік. Таке явище – фізіологічна реакція рослини на температурний стрес, тому для такої особливості немає ніяких пересторог.
Детальніше про ситуацію на даному полі, дивіться у відео: