Блог

Вірус некрозу жилок сої (SVNV)

Шкідники Хвороби Схеми захисту
У Вінницькій області знайдено вірус некрозу жилок сої (SVNV). Цю проблему рідко правильно діагностують, оскільки це відносно нова хвороба. Її можна сплутати з іншими плямистостями листя сої.
Аграрії починають приділяти більше уваги саме вірусним хворобам (вірус некрозу жилок, соєвої мозаїки, карликовості сої і т.д.). Адже ці хвороби знижують продуктивність рослини 30–40%. Вилікувати вірусні хвороби по вегетації неможливо.

____________________________________________


Боротись із вірусами можна лише превентивно. 


____________________________________________




Вірус некрозу жилок сої – тосповірус (група вірусів, які викликають руйнування тканин на рівні РНК).
Ознаки ураження: пожовтіння вздовж листкової жилки, яке з часом набуває червоно-коричневого кольору. Плями мають неправильну форму, знаходяться всередині листка. На уражених листках жилки стають помітними особливо з нижньої сторони листка, жовтого або коричневого кольору. В результаті ці листки відмирають.

____________________________________________


Розповсюджувачем вірусу некрозу жилок cої є тютюновий трипс.


____________________________________________





Трипс – це дрібна комаха з вузьким тілом. Зимують імаго у ґрунті на глибині 5-7 см. З місць зимівлі виходять у другій декаді квітня. Самка відкладає яйця в тканини листків. Плодючість до 100 яєць. Ембріональний розвиток 3-7 діб, личинкова стадія 8-10 діб. У личинок два віки. Повний цикл розвитку одного покоління становить 15-30 діб.  Ротовий апарат колючо-сисний. Дорослі особини мають забарвлення від темно-бурого до чорного. Шкодить однаково, як личинка так і імаго.


РЕКОМЕНДОВАНИЙ ЗАХИСТ


____________________________________________


Ефективним заходом боротьби є вчасна діагностика в полі саме трипсів, а не вірусу, який масово вражає рослину. 

____________________________________________



Головна небезпека вірусу в тому, що не існує препарату, здатного перемогти його або ж уповільнити його розвиток. Якщо бачите симптоми  – боротися пізно.

Тому даний вірус відносять до хвороб, які легше попередити, ніж потім з ними боротися. Для цього необхідно проводити регулярну обробку посівів від трипс.

Агрономічна служба АХТ рекомендує: 

1. Канонір у нормі 0,05-0,08 кг/га. Це системний інсектицид, який проникає у рослину і потрапляє у організм шкідника разом із соком, яким живиться трипс. Для покращення проникнення препарату можна додати у робочий розчин АгроПав Екстра у нормі 0,1 л/га.
або
2.  Канонір Дуо у нормі 0,1-0,15 л/га, який окрім системної дії володіє швидким стоп-ефектом проти інших шкідників сої (клопи, довгоносики).