Блог

Наслідки надмірної вологи на посівах сої

Польові новини Схеми захисту
Життя аграрія складне: нестача вологи – погано, надлишок вологи – погано.
Агрономи-консультанти АХТ провели “рейд” полів сої у Вінницькій області та виявили наслідки перезволоження.



1. Утворення бульбочкових бактерій


Соя перебуває у фазі 4-5 трійчастих листків. Достатня кількість вологи сприяє розвитку кореневої системи. Спостерігаємо хороше утворення бульбочкових бактерій.

Бульбочкові бактерії

2. Розтріскування кореневої системи


Ситуація, яку активно обговорюють на різних агрофорумах – розтріскування коренової системи. У агрономів є різні версії даного явища: дефіцит бору, перезволоження ґрунту, вплив ґрунтових гербіцидів та ін.

"З власного досвіду, розтріскування кореневої системи зустрічається кожного року, особливо за умов достатнього зволоження ґрунту. Цей процес називається “линька кореня”, який особливо яскраво проявляється при інтенсивному рості кореня. Як свідчить практика – це є нормою і не має негативного впливу на продуктивність культури.” – коментує Олександр Конопацький, агроном–консультант АХТ Західного регіону.



Розтріскування стебла

3. Ураження хворобами


На полі спостерігається масове ураження примордіальних листків септоріозом сої. Розвиток септоріозу починається з нижніх листків. На бобах плями значно дрібніші, ніж на листках. На стеблах плями видовжені, буро-коричневі. Протягом вегетаційного періоду гриб поширюється пікноспорами, багаторазово заражаючи листя сої. Інкубаційний період становить 7-10 днів.



Нехарактерним для сої є раннє ураження пероноспорозом, яке ми спостерігаємо у цьому році.


ПРИЧИНА: пероноспорозу сприяє достатній,

а інколи і надмірний рівень зволоження і температура повітря 20-25°С.




При локальному ураженні дорослих рослин на верхній стороні листя формуються ясно-зелені плями, які з часом буріють. На нижній стороні листка утворюється сірувато-фіолетовий повстяний наліт спороношення.

ЧОМУ СКЛАДНО КОНТРОЛЮВАТИ ЦІ ХВОРОБИ?


Дані хвороби належать до різних класів: Septoria glycines – справжній гриб, а Peronospora manshurica несправжній гриб. Ефективний захист може забезпечити лише препарат із діючими речовинами, які контролюють всі класи грибів. 
Більшість фунгіцидів борються тільки зі справжніми грибами.

У такій ситуації ми рекомендуємо вносити:
Цимоксил 0,5 кг/га + АгроПАВ Екстра 0,1 л/га;

Унікальність Цимоксилу – у відмінному контролі всіх класів грибів. В основі рецептури препарату Цимоксаніл – унікальна діюча речовина, яка контролює несправжні гриби на соняшнику та сої. При цьому флутриафол забезпечує відмінний контроль справжніх грибів. Більш детально про Цимоксил читайте тут.



А ЯКЩО ПЕРОНОСПОРОЗУ НА ПОЛІ НЕМАЄ?

Якщо ж пероноспороз до вашого поля ще не добрався, але у ґрунті достатньо вологи ми рекомендуєм Азоксин 0,4-0,5 л/га + Флутривіт 0,4-0,5 л/га.
Азоксин:
✔️володіє хорошою трансламінарною дією і захистить оброблені частини рослини від проникнення патогену;
✔️стимуляція фотосинтезу рослиною і підвищення продуктивності рослини за рахунок стробілурину.
Флутривіт:
✔️системний препарат із вираженою лікувальною дію проти септоріозу;
✔️тривалий захисний ефект до 3-4 тижнів.

А ЯКЩО НА ПОЛІ НЕМАЄ ПЕРОНОСПОРОЗУ ТА НАДМІРНОЇ ВОЛОГИ?


У випадку, якщо “дощі йдуть у сусіда”, але септоріоз вже зачепив ваші поля – Карбезим 0,5 л/га + Флутривіт 0,5 л/га.
Одна з найпоширеніших бакових сумішей на сої, яка стабільно забезпечує хорошу ефективність у боротьбі зі справжніми грибами. “Як бонус” отримаєте превентивний контроль склеротиніозу.

_______________________


Повертаємося на наше поле у Вінницькій області. Разом із Цимоксилом ми будемо вносити бор у нормі 1 л/га. А через 5 днів Ореол Максі 0,7 л/га проти однорічних злакових бур'янів. Це потужний системний грамініцид, який знищує кореневу систему злакових бур'янів унеможливлюючи їх повторне відростання.

Мишій зелений

Далі будемо стежити за ситуацією на полі. При такій мінливості погоди дощі можуть змінитися на жарку погоду. Тоді у посівах ми зустрінемося зі звичайним павутинним кліщем. А як боротися з цим шкідником читайте за посиланням. Проінформований – означає озброєний.