Блог

Піренофороз: діагностика і лікування

Хвороби
Симптоми піренофорозу схожі на нетиповий септоріоз, а також фузаріоз листя. Інколи ще можна сплутати з фізіологічними проявами окремих сортів пшениці.
Піренофороз (Pyrenophora tritici-repentis) – хвороба, яка широко поширена на пшениці, але на початкових етапах прояву її важко відрізнити. Симптоми піренофорозу схожі на нетиповий септоріоз, а також фузаріоз листя. Інколи ще можна сплутати з фізіологічними проявами окремих сортів пшениці.

undefined


Піренофороз поширений на всій території України, але найбільше страждає від нього південна частина країни. Прояв піренофорозу у південному та східному регіонах спостерігається в більш ранніх фазах пшениці 30-32 ВВСН. На іншій території після 32-ї фази ВВСН, найчастіше в 37 ВВСН. Найбільшу шкодочинність завдає в фазу 37-39 ВВСН – вихід прапорцевого листка.
Розвитку хвороби сприяє підвищена вологість та температура повітря. Хвороба має широкий температурний діапазон розвитку від +5°С до +35°С. Це один із факторів її небезпеки. Втрати врожаю становлять від 5% до 65% врожаю.

Втрати врожаю від піренофорозу фахівці оцінюють так:* 
  • маса тисячі насінин – 14-31%;
  • кількість зерен у колосі – 3-11%;
  • зменшення кількості пагонів – 17-18%;
  • скорочення періоду наливу зерна на 3-6 діб;
  • втрата врожаю зерна – 20-50%, а під час епіфітотій – до 65%.
*джерело: Kurkul.comОзнаки захворювання:

Проявляється хвороба у вигляді маленьких одиночних або численних плям овальної та круглої форми діаметром 2-5 мм.

undefined

Ці плями жовтого або світло-коричневого кольору проявляються весною на листках молодих рослин тих, що ближче до ґрунту. Далі хвороба активно розвивається та ці маленькі плями зростаються в одну поздовжню або ромбоподібну пляму темно-коричневого кольору розміром від 12 до 20 мм. Зазвичай облямовані зоною хлорозу. За кольором в цей період вони не відрізняються від плям при септоріозі, але не утворють пікнід.

undefined

Ближче до кінця сезону на листках, а можливо тільки на частинах, що від них залишилось утворюється оливково-бурий і навіть чорний наліт. Для утворення конідієносців необхідний короткочасний дощ. За наявності тепла та вологи вночі на конідієносцях формуються численні конідії, які поширюються в суху та вітряну погоду.

undefined

На рослинах, які мають стійкість до піренофорозу, хвороба може залишитись без змін ще на прапорцевому листку. Листові пазухи уражаються у рослини в останню чергу. Якщо пропустити хворобу, то вона може досягти колосових лусочок на яких проявляється у вигляді штрихів розміром 1-2 мм і вони не збільшуються у розмірі.
Джерело інфекції: рослинні рештки.Ефективний захист від піренофорозу:


Найбільш влучний і ефективний варіант за наявності піренофорозу новий стробілуринвмісний фунгіцид  Фунгісил, має системну та трансламінарну дію з яскраво вираженим фізіологічним (green) ефектом. 
Препарат створений саме для підсилення фунгіцидного захисту від піренофорозу на зернових. Завдяки поєднанню двох діючих речовин Фунгісил високоефективний проти повного спектру найбільш поширених та небезпечних хвороб пшениці у Т2: жовта плямистість (піренофороз), борошниста роса, септоріоз листя та колосу, види іржі. 

Норма застосування Фунгісил для озимих зернових – 0,4-0,5 л/га. 


Окрім повноцінного надійного захисту Фунгісил має "додатковий  бонус" – піраклостробін і Фунгісил продовжують процеси активного фотосинтезу, створюють «green-ефект» і підвищують стійкість рослин до стресових умов – посухи, перепади температур, спеки чи холоду. В результаті Фунгісил пiдвищує врожайність та якісні показники врожаю (збільшення маси тисячі насінин).


Фізіолічний ефект Фунгісилу у порівнянні з конкурентним препаратом:
Завдяки поєднанню діючих речовин Фунгісил має пролонгований захист. При цьому обидві речовини забезпечують стійкість до змивання опадами. Піраклостробін концентрується на поверхні листка, поступово перерозподіляєтсья по міжклітинниках (трансламінарний рух). Пропіконазол швидко поглинається (більша його частина поглинається вже протягом 1години) та переміщується по рослині системно.
Детальніше про Фунгісил читайте за посиланням.Також високу ефективність проти піренофорозу на зернових проявляють такі бакові суміші  і препарати:

  • Азоксин 0,4-0,5 + Маестро 0,5 л/га – висока ефективність проти піренофорозу. Маестро дозволяє попередити проникнення збудника у рослину і зупинити його розвитку, якщо ураження відбулось. Азоксистробін у даній баковій суміші підсилює дію Маестро, пролонгує захист від збудника, а також активує резерви рослин і стимулює фотосинтез, що забезпечує підвищення врожайності.

  • Полігард 0,7-1,0 + Азоксин 0,4-0,6 л/га – надійний захист та лікувальний ефект проти хвороб зернових. Також високоефективний проти фузаріозу листя. Полігард завдяки формуляції має швидке проникнення та виражену лікувальну дію. Азоксистробін підсилює дію Полігарда, розширюючи його фунгіцидну активність, також має фізіологічний ефект на рослину

  • Маестро 0,4-0,5 л/га – пригнічує всі основні хвороби зернових культур в період вегетації, швидко діє та має пролонгований ефект. Особливістю препарату є утворення стійкої емульсії у приготовленому робочому розчині. Це забезпечує відмінне змочування та швидке поглинання. Також якщо після обробки через 2 години випали опади, то це не послабить дію препарату. Високоефективний препарат, який можна застосовувати у посушливих регіонах, коли застосування стробілуринової групи є неможливим через дефіцит вологи чи високу температуру повітря. При сильному ураженні рослин піренофорозом норму слід збільшити до 0,6л/га.