Блог

Протруювання озимих: приховані загрози стандартних рішень

Схеми захисту

Що таке “оптимальні” строки посіву озимих?


Звісно, першочергова задача при посіві – збереження продуктивної вологи в ґрунті. Через «опадові гойдалки» посів в один сезон припадає на надзвичайно ранні строки, в наступний – на пізню осінь. Коливання термінів посіву значно ускладнює ефективну боротьбу з хворобами та шкідниками, і щосезону вона стає складнішою.


У матеріалі розбираємось, які фактори треба врахувати, щоб незалежно від термінів посіву захист насіння залишався ефективним і економічно вигідним.


Згадаємо головні задачі, які виконує протруйник:
  1. знезараження насіння від від зовнішньої та внутрішньої інфекції;
  2. також в залежності від протруйника, можна знезаразити ґрунт та рослинні рештки;
  3. стимуляція  росту і розвиток, що покращує перезимівлю озимих культур, 
  4. послаблення негативного впливу механічних пошкоджень насіння.

Для того, щоб ефективно виконати ці задачі, треба врахувати декілька факторів, і один із них – вчасна обробка.

Оптимальний термін протруювання


Вибір оптимального терміну залежить від класу насіння.
  • Для насіння високого класу (вологість менше 14% і схожість більше 92%) обробка системними протруйниками не впливає на схожість при зберіганні.
  • Насіння з підвищеною вологістю і низькими посівними якостями (схожість нижче 90%) краще обробити безпосередньо перед посівом.

Терміни обробки також впливають на вибір фунгіцидного протруйника.
  • Для ранніх термінів посіву озимих краще підійдуть фунгіцидні протруйники з рістрегулюючими (ретардантними) властивостями, зокрема Ларімар 0,3-0,4 л/т;
  • В більш пізні терміни посіву доцільно зменшити частку ретардантного впливу;
  • Для “розмитих” термінів посіву ефективним захистом буде Кватрофорс, який не має ретардантної дії, що робить його пластичним та універсальним в застосуванні.

Фунгіцидний захист


Основні хвороби, які має проконтролювати протруйник:
  • кореневі гнилі;
  • сажкові захворювання;
  • пліснявіння насіння.

Систематичне застосування протруйників на основі триазолів практично дозволило стримати масове поширення сажкових захворювань. У господарствах, де регулярно використовується ця група протруювачів згідно з регламентом, проблем з сажкою не виникає. Тому головний акцент по захисту змістився на групу кореневих гнилей і пліснявіння насіння, джерелом зараження яких є саме насіння, а також рослинні залишки попередника та ґрунту.

Недобір врожаю від пошкодження основної частини рослини – кореневої системи – нерідко становить 30-40%.

Серед кореневих гнилей найчастіше виділяють лише найвідоміші:
  • фузаріозна гниль Fusarium culmorum, F. avenaceum, F. oxysporum.,
  • гельмінтоспоріозна гниль Bipolaris sorokiniana (Helmintosporium sativum),
  • церкоспорельозна гниль Cercosporella hepotrichoides.

Пітіозна коренева гниль


Більшість фунгіцидних протруйників вміють контролювати усі вищезгадані гнилі. Однак все частіше проявляються проблеми ще з однією кореневою гниллю – пітіоз на зернових (Pythium  ultimum, P. Irregulare). Пітіозна гниль не була настільки поширеною і шкодочинною раніше, коли основні втрати завдавали "конкурентні гнилі". Але ліквідовуючи збудників інших кореневих гнилей стандартним набором діючих речовин, ми створюємо комфортні умови для розвитку пітіозної.  Поширення пітіозної гнилі вже зафіксовано на усій території України на посівах озимої пшениці, ячменю та навіть у посівах кукурдзи.


Звичайні заходи, що застосовуються для контролю проти традиційного видового складу кореневих гнилей, і звичайний склад діючих речовин, неефективні проти пітіозної кореневої гнилі. 

Саме тому продакт-менеджери бренду АХТ створили новий протруйник з найширшим спектром контрольованих хвороб. Кватрофорс – чотирьохкомпонентний фунгіцидний протруйник з рістстимулюючою дією, що контролює в тому числі і пітіозну кореневу гниль.

Кватрофрс містить 4 діючі речовини: 
  • Піраклостробін - пліснявіння насіння, поверхневі насіннєві інфекції, стимуляція росту;
  • Імазаліл - фузаріозна коренева гниль, гельмінтоспоріозна коренева гниль, снігова пліснява;
  • Металаксил-М - пітіозна  коренева гниль
  • Флутриафол – летюча сажка, тверда сажка, гельмінтоспоріозна, септоріоз сходів



За рахунок поєднання чотирьох діючихречовин, Кватрофорс має максимально широкий спектр дії, що дозволяє контролювати повний спектр хвороб насіння і сходів озимої пшениці. У порівнянні відомі і вже звичні нам препарати захищають від ряду хвороб лише частково, за рахунок побічної дії д.р.

В лабораторних умовах важко ідентифікувати збудників ризоктоніозу, пітіозної гнилі, пероноспорозу, фітофторозу. Тому максимальний захист насіння і сходів має бути комплексним і враховувати всі можливі ризики.

Маючи в складі піраклостробін, Кватрофорс також стимулює розвиток кореневої системи, забезпечуючи гарну перезимівлю, кущення та стійкість рослини до негативних зовнішніх факторів.





Інсектицидний захист


Традиційно
ґрунтові шкідники 
– головна проблема інсектицидного захисту насіння і сходів. Личинки хлібного туруна (жужелиці) об’їдають молоде листя сходів. Нанесені пошкодження знижують наростання вегетативної маси, через що накопиться менше цукрів та рослина гірше перезимує.

Обробка спеціалізованою діючої речовиною від ґрунтових шкідників необхідна при посіві озимої пшениці на стерньових попередниках, якщо кількість личинок хлібного туруна (жужелиці) становить більше 1 шт/м2. 

Личинки хлібного туруна, джерело agravery.com

Тіатрин – новий інсектицидний протруйник від бренду «Агрохімічні технології» із захисною газовою фазою, що не допускає пошкодження насінин ґрунтовими шкідниками завдяки потужному репелентному ефекту бета-цифлутрину.

Крім цього, останнім часом збільшилась чисельність і шкідливість злакових мух. Симптоми ураження проявляються в швидкому всиханню центрального листа, внаслідок пошкодження личинкою росткового конуса. 

Для контролю шкідників в початкові стадії пшениці потрібно використовувати системно-контактний протруйник Тіатрин 0,3-0,5 л/т, Канонір Ультра 0,3-0,5 л/т, в боротьбі з туруном норми збільшуєм до 1,0 л/т.