Блог

Фузаріоз колоса: чому тебуконазола недостатньо?

Хвороби
Контроль фузаріозу колосу – не нова задача, але вона все ще залишається викликом для виробників. Згадаємо 2021 рік, коли масові ураження піддали перевірці технологію захисту колосу по всій території України. Червень 2021 з аномально великою кількістю опадів наочно довів великій кількості господарств необхідність посилювати захист від фузаріозу. Але навіть у сезоні 2023, літо якого було досить середньостатичним, фузаріоз лишається проблемою регіонів з гарним вологозабезпеченням і вимагає нових, більш технологічних систем захисту.

Ранній та пізній фузаріоз. Мікотоксини

Важливо розділяти фузаріоз на раннє та пізнє зараження відповідно до часу, коли воно відбувається.

При ранньому фузаріозі зараження відбувається у фазі цвітіння. При появі перших пиляків спора потрапляє на пиляк, який є гарним живильним середовищем для збудників. Завдяки пилякам спори проникають всередину зерна, колонізують тканини та досягають зародка. У результаті припиняється налив, спостерігається пустоколосісіть та білоколосість, насіння втрачає схожість. Ранній фузаріоз можна ідентифікувати візуально (фото нижче). Втрати врожаю від раннього фузаріозу залежать від багатьох факторів, але в середньому становлять 45-73%. Енергія та схожість знижуються до 24%, а маса тисячі - на 39-72%. Це найбільш критичне зараження фузаріозом. Захистом від раннього фузаріозу є фунгіцидна обробка у фазі Т3.
Окрім прямої шкоди, збудники фузаріозу при ранньому зараженні проявляють ще й додаткову побічну, але не менш небезпечну дію – продукують мікотоксини (ДОН, Т2, ЗЕН, НІВ).

Мікотоксини — це низькомолекулярні речовини, які призводять до порушення обміну речовин та нормальної життєдіяльності організму, спричиняючи неінфекційні хвороби тварин та людей. Мікотоксини викликають мутагенну, канцерогенну, імунодепресивну та алергічну реакції у людей, а у тварин при вживанні корму – тяжкі отруєння, що часто призводять до загибелі. Більшість мікотоксинів не руйнуються в процесі переробки сировини, тому важливо не допускати ураження культур ще під час вегетації.

Не всі збудники фузаріозу здатні продукувати мікотоксини. Два основних збудники, які можуть викликати накопичення мікотоксинів: Fusarium Avenaceum, Fusarium Graminearum.
Щодо пізнього фузаріозу, зараження відбувається у фазі наливу зерна. Візуально симптоми непомітні, інфекція прихована. Але вона не менш небезпечна, так як таке насіння є джерелом інфекції та здатне перезаражати здоровий насіннєвий матеріал. Втрати урожайності від пізнього фузаріозу суттєво менші, і можуть сягати 10-15%, і призводять до зайвих витрат на протруювання. Захистом від пізнього фузаріозу є фунгіцидна обробка у фазі Т4. Оскільки візуально ідентифікувати пізній фузаріоз неможливо, обробка планується виключно з урахуванням погодних умов. Це важлива обробка для високоінтенсивних господарств, які планують отримати зерно високої якості.

Які комбінації діючих речовин найбільш ефективні проти фузаріозу та набільше запобігають накопиченню мікотоксинів у зерні?

Асоціація «U.S. Wheat & Barley Scab Initiative» провела дослідження впливу діючих речовин і терміну внесення на ефективність контролю фузаріозу та зниження рівня мікотоксинів. Як свідчать нещодавно проведені дослідження, залежно від фаз застосування найвищу ефективність у контролі фузаріозу та зниженні рівня мікотоксинів ДОН демонструють триазоли. Стробілурини не мають достатньої ефективності у контролі фузаріозу, і в деяких випадках відбувався зворотній ефект і накопичення рівня ДОН.

Найкращі результати отримала група триазолів: еталонна в даному випадку діюча речовина метконазол, а також тебуконазол, протіоконазол та їх комбінації. Трійка лідерів по ефективності захисту має незначну різницю у показниках: це метконазол, протіоконазол і комбінція протіоконазолу з тебуконазоом. Наступним в рейтингу ефективності став популярний тебуконазол. Спостерігаємо, що показники вже значно нижчі від трійки «лідерів», але зберігається і значний відрив від подальших варіантів сумішей.

Можемо зробити висновок, що популярний і звичний спосіб контролю фузаріозу колосу – тебуконазол – є достатньо ефективним, але за умови великого фітопатогенного навантаження, або при інтенсивній технології більш потужним захистом виступить комбінація тебуконазолу і протіоконазолом.

Саме тому був створений новий фунгіцид Ауріс – трикомпонентний фунгіцид від АХТ з унікальною комбінацією діючих речовин: тебуконазол, 240 г/л, + пропіконазол, 60 г/л, + протіоконазол, 60 г/л.

Погодні умови і оптимальний період внесення

Окрім вибору діючої речовини важливим фактором є час внесення фунгіциду. Незалежно від діючої речовини порушення терміну внесення може знизити її ефективність проти фузаріозу до 10-15%.

Розвитку хвороби сприяє підвищена вологість повітря (від 85%), часті дощі та температура +28....30°С від початку цвітіння до достигання. Але для процесу зараження колосків достатньо температури від +20°С, 80-120 мм опадів і підвищена вологість повітря. При таких умовах достатньо протягом 24–40 годин.

Тому для запобігання розвитку фузаріозу необхідно застосовувати фунгіцид у фазі, найбільш вразливій до зараження збудником, не раніше і не пізніше. Оптимальна фаза для контролю – появи перших пиляків-початок цвітіння (BBCH 61-63). Якщо працювати пізніше, в середину або повне цвітіння, з кожним днем відтермінування буде кореляційно знижуватись ефективність будь-якого продукту.

Альтернаріоз та інші хвороби колоса Т3/Т4

Окрім видів фузаріозу важливо контролювати також інші хвороби колоса: септоріоз, кладоспоріоз, альтернаріоз. Ауріс має повний спектр контролю хвороб зернових колосових у фазах Т3-Т4: від раннього фузаріозу і септоріозу у фазі Т3, до пізнього фузаріозу, септоріозу, альтернаріозу та кладоспоріозу колоса у фазі Т4.
Альтернаріоз і кладоспоріоз – сапрофітні гриби. Вони заселяють культуру при фізіологічній стиглості, коли лусочки відмирають, що перешкоджає роботі фунгіцидів. Більшість фунгіцидів на колос є системними, відповідно мають проникнути в тканини і рухатись, що ускладнюється в мертвих тканинах. Тому альтернаріоз і кладоспоріоз є складними у контролі для будь-якого системного фунгіциду. При цьому Ауріс має високі показники контролю обох хвороб – до 80% контролю альтернаріозу і до 70% контролю кладоспоріозу.

Потужний захист листя без вмісту стробілурину

Окрім контролю колосу, Ауріс також має високу ефективність у боротьбі із найбільш небезпечними хворобами листя зернових колосових культур у фазі Т2 (прапорцевий листок). Спеціально підібрані концентрації діючих речовин забезпечують високоефективний та довготривалий контроль видів іржі (жовта, бура, стеблова), борошнистої роси, піренофорозу та септоріозу.
На ячмені Ауріс контролюватиме іржу, септоріоз, ринхоспоріоз, а також буде відбуватися частковий контроль плямистостей листя.
Завдяки тому, що Ауріс не містить стробілуринів, він є надійним рішенням і за посушливих умов.
За рахунок унікальної комбінації діючих речовин із різною мобільністю Ауріс повністю захищає листя. На системність продукту впливають в першу чергу два показники: ліпофільність та розчинність. Чим більше розчинність, тим краще і швидше діюча речовина переміщується всередині рослини. Чим вища ліпофільність, тим швидше діюча речовина проникне через кутикулу у міжклітинний простір. До складу Аурісу входять різнорозчинні діючі речовини: тебуконазол і протіоконазол, які мають середню розчинність, і високорозчинний пропіконазол. Відповідно маємо середньорухомий тебуконазол, пропіконазол – з високою рухливістю, і протіоконазол – повільний триазол, який дозволяє отримати пролонгований захист. Щодо ліпофільності, аналогічно маємо розподілення між пропіконазолом і тебуконазолом з високим показником LogP, та протіоконазолом з низьким. Така комбінація діючих речовин з різною системністю забезпечує повний захист листя.