На перший погляд може здатись, що пожовтіння листків спричинене посухою, але придивившись уважніше, ви можете побачити характерні чорні крапки – пікніди.
Збудниками хвороб можуть бути Septoria tritici Rob.et Desm., Septoria nodorum, Septoria graminum Desm і Septoria triticola Lobik. Зимують патогени пікнідами і грибницею на рештках уражених рослин, що знаходяться на поверхні ґрунту, а також на сходах озимих зернових культур. Зараження може проходити в період осінньої вегетації. Джерелом інфекції іноді може бути уражене насіння. Інтенсивне поширення пікноспор відбувається за наявності краплинної вологи (дощі, роси), але навіть при високій температурі повітря і низькій вологості збудник може зберігати свою життєздатність до 90 днів. Через це зараз ми можемо спостерігати перші прояви хвороби, які після опадів і підвищення температури можуть перейти у масову епіфітотію. Це особливо небезпечно для ослаблених і виснажених рослин.
Для уникнення розповсюдження хвороби важливо спрацювати превентивно. Адже інкубаційний період септоріозу може становити 7-14 днів, період за який інфекція розвивається у рослині без видимих симптомів. – коментує Олександр Конопацький, агроном-консультант АХТ Західного регіону.
Ефективними захистом проти септоріозу пшениці буде застосування таких фунгіцидів і бакових сумішей:
- Карбезим 0,4-0,5 л/га + Флутривіт 0,4-0,5 л/га – ефективний і швидкий стоп ефект і пролонгована дія, фунгіцидна дія починається від +6 С.
- Маестро 0,4-0,5 л/га – комплексний захист проти плямистостей зернових. Ефективний і безпечний за посушливих умов.
- Азоксин - 0,3-0,6 л/га + Флутривіт 0,4-0,5 л/га – високоефективний захист проти септоріозу з профілактичними, лікувальними та пролонгованими властивостями.
- Азоксин 0,3-0,6 л/га + Полігард 0,6-0,8 л/га – потужний захист проти септоріозу, піренофорозу і фузаріозу листя із відмінним стимулюючим ефектом на рослину. Дана бакова суміш ефективна за умов достатнього зволоження.