Блог

Польові новини: стан соняшнику у Вінницькій області

Польові новини
Початок літа зі значними опадами та температурними перепадами сприяв розвитку хвороб на соняшнику. Зокрема повідомлення про спалахи пероноспорозу та септоріозу агрономи бренду АХТ отримують з усіх регіонів України.

Ураження пероноспорозом




Ураження септоріозом



Якщо сума опадів вища за середню багаторічну норму, ураженість сягає 50-70%. Розглянемо детальніше як вберегти врожай на прикладі господарства у Вінницькій області, Могилів-Подільський р-н.

Гібрид: Аркадія
Норма висіву: 60 тис/га
Дата посіву: 15.04
Живлення: карбамід 200 кг/га (внесення під культивацію), діамофоска 100 кг/га (при посіві)
Гербіцидний захист: Гренадер 40 г/га + АгроПАВ 0,2 л/га

Посіви соняшнику станом на 08.06.2021 (Вінницька обл.)

Ми вже спостерігаємо сильне ураження пероноспорозом у регіоні у зв’язку з великою кількістю опадів і досить прохолодною погодою.

Ураження пероноспорозом. Вінницька область.


Пероноспороз соняшнику


Пероноспороз може проявлятися у двох формах: дифузне ураження та місцеве (локальне) локальне ураження.
Для дифузного ураження характерним є комплекс симптомів, що включає ознаки загального пригнічення рослин. У фази сходів – 3-6 пар листків на сім'ядольних, а особливо на справжніх листках на верхньому боці спостерігаються хлоротичні плями уздовж середньої жилки.
Уражені рослини відстають у рості, мають тонке стебло і дрібні листки. Такі рослини, як правило, гинуть, а якщо досягають фази цвітіння, то на них утворюються дрібні (2-3 см у діаметрі) кошики без насіння.


Ознаками місцевого (вторинного ураження) є поява на верхньому боці листків зовні здорових, добре розвинених рослин кутастих розпливчастих плям світло-зеленого кольору і білого павутинного нальоту із його нижнього боку. Шкодочинність хвороби проявляється у зниженні врожаю внаслідок порушення процесів дихання та вуглеводного обміну.

Септоріоз соняшнику


На даному полі також спостерігається ураження септорізом. Хвороба проявляється на листі у вигляді світло-коричневих округлих плям. З часом центральні частини плям набувають темно-коричневого забарвлення. В дощову погоду уражена тканина часто випадає і листя стає дірчастим. При сильному розвитку хвороби плями зливаються і листя передчасно засихає.




Проблема полягає у тому, що патогени, які викликають дані хвороби належати до різних класів грибів. Гриб Septoria helianthi Ell. et Kell., який є збудником септоріозу належати до справжніх грибів, а Plasmopara helianthi Novot. f. helianthi - збудник пероноспорозу - до несправжніх грибів. Діючі речовини які є ефективними проти септоріозу (триазоли) не контролюють пероноспороз. – коментує агроном-консультант бренду АХТ Олександр Конопацький.

Більшість фунгіцидів борються тільки зі справжніми грибами. Якщо є ризик ураження несправжніми грибами (волога і холодна погода), то важливо підібрати відповідний препарат, що контролює гриби різних класів.




Комплексний фунгіцид Цимоксил (цимоксаніл, 300 г/кг + флутриафол, 210 г/кг) містить у своєму складі дві діючих речовини із різних груп, які ефективно контролюють широкий спектр хвороб на соняшнику. Норма застосування Цимоксил 0,5 кг/га + Агропав Екстра 0,1 л/га.