N-stab: підвищує кількість доступного азоту для рослини
Споживання азоту рослиною та механізм роботи N-Stab
Нітратна форма (NО3) доступна рослині одразу. Амонійна форма (NH4) частково доступна рослині, а частково під дією бактерій роду Nitrosomonas у ґрунті переходить у нітратну форму (NО3). Трансформація амідної (NH2) форми в амонійну відбувається під дією ферменту уреаза, який міститься в ґрунті. Реакція гідролізу призводить до значного підвищення рН в зоні внесення КАСу/карбаміду із виділенням і втратою газоподібного аміаку (NH3). Залежно від температури середовища пертворення форм азоту відбувається за різний проміжок часу. Детальна залежність – у табличці нижче.
N-STAB блокує активність ензиму уреаза в ґрунті, збільшуючи час переходу від амідної (NH2) до амонійної (NH4) форми азоту на 10-14 днів із одночасним зменшенням втрат аміаку.
Дія N-STAB:
1. Блокує активність ферменту уреаза в ґрунті - зменшення втрат газоподібного азоту;
2. Збільшує термін переходу азоту від амідної форми до амонійної на 12-14 днів - пролонгує дію азотних добрив;
3. Забезпечує поступове і стабільне азотне живлення культури.
4. Зростає коефіцієнт використання азоту рослиною з добрив, що у свою чергу підвищує їх економічну ефективність.
Графік споживання азоту озимими зерновими має два піки: у фазі виходу в трубку та у фазі колосіння. Саме тому підручники з агрохімії радять три внесення азоту для того, щоб забезпечити наявність азоту у критичні для формування врожаю фази.
N-STAB відтерміновує вивільнення азоту у більш пізні фази культури, забезпечує поступове і стабільне азотне живлення, зменшує втрати азоту і підвищує кількість азоту, що поглинається рослиною. Завдяки цьому два внесення азоту з N-STAB забезпечують ефективність на рівні трьох внесень без N-STAB.
1. Економія. Очевидно, що скорочення кількості внесень дозволяє зекономити. Важливо, що з N-STAB економія відбувається без втрати ефективності.
2. Гарантований азот в стадії колосіння. Не завжди є можливість провести третє внесення КАС. У фазі колосіння переважно сухо, жарко і внесення по колосу часто технологічно неможливе. Застосування N-STAB дозволяє вирішити цю технологічну проблему і гарантовано забезпечити озимі зернові азотом у критичній фазі.
Практичні результати по прибавці врожайності
У ФГ "Флора А.А" Андрія Капріци по Вінницькій обл. N-STAB додавали в нормі 1,4 л на 1000 л КАС 32, при нормі внесення КАС 100 л/га. Отримана прибавка врожайності на сорті Тобак 320 к/га. При цьому на інших трьох сортах зафіксована прибавка становила 80 кг/га, 110 кг/га, 100 кг/га.
Під час внесення у виробничих масштабах у сезоні 2021 року в Одеській, Вінницький, Кіровоградській областях отримали такі дані по прибавці врожайності:
Дозволяє уникнути третього внесення азоту