Який ти агроном?

Нещодавно ми випустили тест "Який ти агроном?"Звісно, тест планувався як жартівлива агрономічна розвага, але "Сказка — ложь, да в ней намек". Ми не випадково обрали саме ці питання. Як показала статистика тесту, більшість агрономів 1-2 рази відповідали неправильно. А одна помилка в полі може виявитись занадто дорогою. Тож в цій статті ми розберемо спірні питання, щоб ви завжди були "еталоном агрономії" і в тесті, і в полі.

Питання 1. Які параметри води слід обов’язково перевірити до приготування робочого розчину, щоб препарати спрацювали ефективно?

Впорались: 75% агрономів.

Правильна відповідь: рН і жорсткість води.

Майже 5% аграріїв обрали варіант “ніякі”. Якщо ви все ще впевнені в тому, що рН перевіряти не треба, радимо ознайомитись з таблицею стійкості різних діючих речовин при різних рНУ польових умовах рівень рН можна виміряти приладом рН-метр або тест-смужками. Майже 16% агрономів обрали варіант "лише рН". Насправді, жорсткість води може спричинити суттєве зниження ефективності деяких пестицидів.

Жорсткість води визначається кількістю катіонів лужноземельних металів. Найрозповсюдженіші з них – кальцій (Ca 2+) і магній (Mg 2+). Ці йони зменшують розчинність слабокислих гербіцидів та знижують поглинання їх діючої речовини через лист (гліфосатні та амінові композиції, клопіралід і дифлуфенікан). У деяких випадках вони призводять до осідання гербіциду в баку оприскувача. Жорсткість води понад 300 до 350 частин на мільйон (ppm) (карбонат кальцію – еквіваленти CaCO3 ) слід обробляти кондиціонером перед додаванням слабких кислотних гербіцидів. У польових умовах рівень жорсткість можна виміряти за допомогою набору Aquatest від BTW або тест-смужками, але цей метод може дати недостовірні результати.

Оскільки електропровідність води залежить від вмісту в ній розчинених солей, вона пов’язана із жорсткістю. Виконавши аналіз портативним ЕС-метром, ви дізнаєтесь, чи варто досліджувати воду в лабораторії. Якщо значення електропровідності <500 мкС/см, воду можна використовувати для приготування робочого розчину без додаткових вимірювань жорсткості. Якщо значення >500 мкС/см, слід обов’язково перевірити жорсткість, адже вона потенційно підвищена.

P.S. І, само собою, вода не повинна бути "мутною": присутність у воді фракції мулу або органіки. Якщо у воді "плавають карасі" – це поганий варіант для приготування робочого розчину.

Питання 2. Що першим додається у бакову суміш – концентрат суспензії чи концентрат емульсії?
Із завданням впорались 66% агрономів.

Правильна відповідь: Концентрат суспензії, ще й збовтати його перед додаванням, адже речовина має властивість осідати. Всім, хто обрав інші варіанти, радимо перечитати послідовність змішування пестицидів та завжди її дотримуватись.

Питання 3. Яка правильна норма поєднання діючих речовин флутриафол та карбендазим у баковій суміші?

Із завданням впорались 70% агрономів.

Правильна відповідь: Флутриафол 0,5 л/га+Карбендазим 0,5-1,5 л/га. Створюючи свою бакову суміш необхідно врахувати ситуацію на полі: попередник, кількість опадів, обробіток ґрунту, переважаючі шкодочинні об’єкти і інші специфічні фактори. Наприклад, для захисту соняшника в умовах достатнього зволоження і високого патогенного навантаження ми рекомендуємо використовувати Карбезим 1,5 л/га + Флутривіт 0,5 л/га. Коли складаються менш сприятливі умови для розвитку хвороб, рекомендована комбінація Карбезим 0,5 л/га + Флутривіт 0,3-0,5 л/га.

Питання 4. За яких умов необхідно обов’язково застосовувати ад’юванти?

Із завданням впорались 64% агрономів.

Правильна відповідь: Залежить від погодних умов, стану рослин та препаративної форми обраних ЗЗР. Спекотні та посушливі умови, сильний восковий наліт – за таких умов дійсно варто задуматись про додаткові «приправи» до вашого розчину. Але дуже залежить від препаративної форми та власне формуляції ЗЗР.

13% агрономів помилково вважають, що ПАР потрібно використовувати з будь-якими препаратами для підвищення ефективності. Насправді є діючі речовини, з якими використання ПАР заборонено. В основному це стосується страхових гербіцидів. Напиклад, якщо ви застосовуєте грамініцид на зернових, або багатокомпонентні бакові суміші у складі яких є концентрат емульсії. В таких випадках потрібно бути дуже обережними. Також є препарати, з якими ПАР ніяк не вплине на ефективність роботи і стане зайвою витратою. Наприклад гербіцид Мілафорт містить у своєму складі потужну комбінацію ад'ювантів і не потребує застосування додаткових речовин.  З іншого боку сухі препаративні форми: в.г, з.п, через високу концентрацію діючої речовини не залишають змоги додати достатню кількість ПАР у препарат, тому до більшості “сухих” препаративних форм ми рекомендуємо додавати ад'юванти.

Питання 5. Є потреба обробити посіви сої фунгіцидом по зелених бобах. Яку діючу речовину краще застосувати  – азоксистробін чи цимоксаніл?

Із завданням впорались 70% агрономів.

Правильна відповідь: Залежить від запланованих термінів збирання, призначення урожаю (насіння чи товарне зерно), умов року та наявних хвороб.

Цимоксаніл – це спеціалізована діюча речовина проти несправжніх грибів. Її ціль на сої – потужна викорінююча дія проти пероноспорозу.

Азоксистробін – це контактно-трансламінарна діюча речовина широкого спектру дії на патогени, яка забезпечує тривалий захист рослин і володіє стимулюючим ефектом. Можливий варіант поєднання двох діючих речовин для розширення спектру дії.

Питання 6. За яких умов варто відмовитись від застосування ґрунтових гербіцидів?

Із завданням впорались 36% агрономів.

Правильна відповідь: При використанні no-till технології.

Це питання виявилось найбільш спірним, тому розглянемо його детальніше. 47% агрономів готові відмовитись від ґрунтових гербіцидів при низькому вмісті вологи в ґрунті.  Насправді існують доволі прості методи боротьби з цією проблемою (дивіться інфографіку на фото).

15% агрономів відмовляється від ґрунтових гербіцидів при вмісті гумусу в ґрунтах 1,5% і нижче. Насправді використання основних гербіцидів на легких малогумусних ґрунтах можливо, але треба знизити норму внесення препарату.

Щодо no-till, важливо врахувати 2 фактори:
1. Якщо перехід на no-till тільки почався і земля ще не вкрита пожнивними рештками, то перепон до застосування ґрунтових гербіцидів немає. 

2. Якщо  земля вже вкрита пожнивними рештками, вони не дозволяють утворитись ідеальному екрану, тому краще відмовитись від використання ґрунтових гербіцидів. Існує ще багато обмежень по використанню ґрунтових гербіцидів:

  • деякі потребують заробки, яка неможлив;
  • інші, щоб не було післядії під наступну культуру потребують перевертання пласта ґрунту або перемішування з подальшим перевертанням, та багато інших.

Нагадаємо, що на ґрунті з крупногрудкуватою структурою ефективність ґрунтових гербіцидів також знижується, тому що грудки у даному випадку відіграють роль “парасольки” під яку не потрапляє гербіцид. Це може призвести до проростання насіння бур'янів з під грудок.

Питання 7. Великою загрозою у 2019 році стала чортополохівка. Препарати з якими діючими речовинами здатні справитися із цим шкідником на початкових фазах?

Із завданням впорались 70% агрономів.

Правильна відповідь: Імідаклоприд, лямбда-цигалотрин. 

Одразу видно, що більшість агрономів засвоїли урок 2019 року. Саме застосування різних препаратів на основі піретроїдів та неонікотиноїдів повністю контролює чортополохівку. Перевірено практикою агрономічної служби АХТ! Контактна дія піретроїдів має бути обов’язково, неонікотиноїди потрібні для комплексного захисту та пролонгованої дії, але «чистий» неонікотиноїд може бути малоефективним.

Питання 8. Чортополохівка таки дісталася до вашого поля і ви готуєте робочий розчин з імідаклопридом та лямбда-цигалотрином. При цьому рН води для розчину 7,5. Чи потрібно підкислювати цю воду?

Із завданням впорались 38% агрономів.

Правильна відповідь: Оптимальний рН – 4,5-6,5. 

Імідаклоприд та лямбда-цигалотрин – це інсектициди, які полюбляють кисле середовище. Якщо ви все ще не впевнені в оптимальному рівні рН для вашого  розчину, радимо користуватися таблицею стійкості різних діючих речовин при різних рННа практиці часто застосовують нейтральну воду для розчину Каноніра Дуо, і таке використання допустиме, але при рН 7,0 потрібно використати розчин значно швидше. 

Питання 9. Чому варто відмовитись від протруювання насіння?

Із завданням впорались 80% агрономів.

Правильна відповідь: Не проводити протруювання? Це неможливо. Ви жартуєте? Майже 20% аграріїв не розуміють математику обробки протруйником або обирають неправильний протруйник – і це число підтверджується тестом! :) 

Протруєння насіння – це єдиний шанс боротися з такими хворобами, як летюча сажка і тверда сажка та кореневі гнилі. Якщо ви не протруїли насіння, то жодний фунгіцид проблеми на пророслій рослині не владнає. Шкідники сходів – це ще один аргумент для проведення протруювання насіння. Злакова муха сезону 2019 не дасть збрехати. Боротись з даним шкідником внесенням інсектицидів по вегетації малоефективно, або й зовсім безнадійно. Діюча речовина інсектицидів рухається акропетально (знизу вгору) – тому ви не можете ефективно контролювати шкідника, який сидить всередині рослини. Також обробка насіння інсектицидними протруйниками ефективно контролює цикадку та хлібну блішку, які особливо шкодочинні у фазу 1-3 листки пшениці.
 

Питання 10. Які фактори впливають на ефективність обробки пестицидами? 

Здається, відповідь очевидна, але ніт. Правильно відповіло лише 78% агрономів. Тому просто нагадаємо повний список важливих факторів:

  • Технологія приготування робочого розчину: використання придатної води і дотримання послідовності змішування препаратів.
  • Технологія внесення препарату: вибір форсунок, дотримання норми виливу та відсутність перекриттів, які можуть викликати фітотоксичність.
  • Регламент застосування – культура, шкодочинний об'єкт, фаза застосування – це фундамент, на якому агроном будує свою систему захисту.
  • Погодні умови: опади, температура і вологість повітря, вітер, роса – це все впливає на результат роботи препаратів
  • Якість препарату: крім діючої речовини важливим елементом є препаративна форма. АХТ аналізує якість та чистоту діючих речовин,  допоміжних речовин та готової продукції у незалежних лабораторіях стандарту GLP.
  • Кадри вирішують все – навіть при ідеально спланованій системі захисту людська помилка може звести все нанівець.