Стратегія інсекто-фунгіцидного захисту озимого ріпаку

За матеріалами Єлизавети Кудиненко, SuperAgronom.com

Інсектицидний захист: рекомендації

Про комплексну систему весняного захисту ріпаку розповідає агроном-консультант компанії «Агрохімічні технології» Олександр Конопацький.

«Як показує практика, весняний захист ріпаку починається із боротьби з великим ріпаковим прихованохоботником. Серед усіх шкідників ріпаку він найшвидше покидає місця перезимівлі, а при денній температурі +5…+9℃ заселяється на поля ріпаку. Виявити прихованохоботника можна за допомогою жовтих чашок-приманок. ЕПШ становить 3-4 шкідника за добу у приманці».

Проти прихованохоботника рекомендовано застосовувати інсектицид Атрікс у нормі 0,15 л/га: він ефективний за низьких температур, має швидкий стоп-ефект та сумісний із іншими пестицидами. Інший варіант боротьби зі шкідником – Фосорган Дуо у нормі 0,6-1,5 л/га. Препарат має контактну, фумінантну і репелентну дію, а двохкомпонентність препарату дозволяє виключити ризик резистентності у комах.

 «Проти квіткоїда, насіннєвого ріпакового прихованохоботника та попелиць, які шкодять у період бутонізації, ефективною є бакова суміш Канонір 0,06 кг/га + Фосорган Дуо 0,6 л/га. Така комбінація продуктів дозволяє отримати швидкий стоп ефект та пролонговану дію на шкідників і уникнути виникнення їх резистентності. Популярністю серед виробників користується інсектицид Канонір Дуо у нормі 0,1-1,15 л/га. По цвітінню компанія «Агрохімічні технології» рекомендує застосовувати інсектицид Асистент 0,12 кг/га. Препарат малотоксичний для бджіл, джмелів та корисної ентомофауни і має висока біологічну ефективність навіть в умовах підвищених температур».

Небезпеку для посівів ріпаку несуть шкідники у період формування та наливу насіння. Значної шкоди може завдати «співпраця» насіннєвого прихованохоботника та стручкового комарика (галиці). Комарик відкладає яйця у стручок через отвір, який робить прихованохоботник. Проблему часто посилюють природні умови: за високої температури і низької вологості повітря рослина ріпаку утворює потужний восковий наліт, що призводить до стікання робочого розчину. Тому, в жорстких погодних умовах для боротьби із шкідниками доцільно використововувати інсектицид Канонір Дуо 0,1 - 0,15 л/га + органо-силіконовий ад’ювант АгроПАВ Екстра 0,1 л/га, який забезпечує якісне покриття рослини робочим розчином і підвищує біологічну ефективність препаратів.

Фунгіцидний захист: рекомендації

Ефективність фунгіцидного захисту ріпаку залежить у першу чергу від того, чи відповідатиме схема умовам, що склалися на полі. З монокомпонентними фунгіцидами «Агрохімічних технологій» ефективну комбінацію для будь-яких умов підібрати досить зручно.

Перше внесення фунгіцидів рекомендовано проводити на початку відновлення вегетації. Правильну бакову суміш треба підбирати відповідно до рівня розвитку посівів та температурних умов. Якщо з осені на ріпаку не проводили рістрегуляцію або вона була не достатньою, застосовують схему Карбезим 0,3-0,5 л/га + Полігард 0,6-0,8 л/га. Також дана схема буде актуальна на полях із зрідженими посівами. А при низьких температурах (від + 6°C), якщо посіви знаходяться у нормальному стані, використовують Карбезим 0,3-0,5 л/га + Флутривіт 0,3-0,5 л/га.

Друге внесення зазвичай проводять у фазу бутонізації баковою сумішшю Полігард 0,6-1,0 л/га + Азоксин 0,4-0,6 л/га.

Поєднання діючих речовин різних класів забезпечує профілактичну та лікувальну дію на рослину. Тебуконазол забезпечує потужну лікувальну дію. Азоксистробін має фізіологічний вплив на рослину шляхом активізації резервів рослини і підвищення врожайності. Бакова суміш контролює  альтернаріоз, циліндроспоріоз, фомоз і стримує розвиток пероноспорозу.

Третє фунгіцидне внесення рекомендовано проводити у кінці цвітіння, оскільки у період дозрівання може виникнути проблема альтернаріозу, що призводить до розтріскування стручків та втрати врожаю. За умов достатньої кількості вологи застосовують бакову суміш Полігард 0,6-1,0 л/га + Азоксин 0,4-0,6 л/га, що пов’язано із особливістю стробілуринів, які мають стимулюючі властивості. Якщо ж буде сухо і спекотно – бакова суміш Карбезим 0,5 л/га + Полігард 0,6-0,8 л/га забезпечує ефективний контроль хвороб до періоду збору врожаю.