Осінній захист ріпаку

Наближається час посіву ріпаку озимого. Кожен аспект технології вирощування є важливим і може суттєво вплинути на кінцевий врожай. Агрономічна служба АХТ підготувала повний список факторів, на які варто звернути увагу.

1. Якісний збір попередника 

Найчастіше ріпак сіють після зернових культур. Це важливо врахувати, адже наслідки неякісного обмолоту будуть давати про себе знати протягом усього осіннього сезону. 

Чому це важливо?

 1. Низький зріз стерні дозволить якісно провести  лущення і подальший обробіток грунту. 

 2. Подрібнена солома більш рівномірно розподіляється на поверхні поля і, в подальшому, швидше розкладається в грунті. 

 3. Рівномірний розподіл соломи по полю забезпечує відсутність “валків” за комбайном, які ускладнюють обробіток грунту в зоні накопичення соломи і створює негативні умови для росту і розвитку рослин ріпаку. Солома забирає на себе вологу і азот і на “валках” ріпак гірше розвивається, витягується і має ознаки азотного голодування.

 4. Якісний розподіл і заробка рослинних решток попередника впливає на ефективність роботи грунтових гербіцидів. 

Вибір технології основного і передпосівного обробітку грунту, вибір гібриду і норми висіву залежить від регіону вирощування і технічного оснащення господарства. 

2. Застосування ґрунтових гербіцидів

Агрономічна служба АХТ регулярно наголошує, що застосування ґрунтових гербіцидів – одна з основних умов високої урожайності ріпаку. Важливо стримати проростання однорічних бур'янів та забезпечити оптимальні умови для росту і розвитку ріпаку у найбільш чутливі фази ріпаку – сімядолі - 4 листки. 

 

На практиці найкращий результат демонструє гербіцидна схема Пропазокс 2,0 л/га + Клодекс Про 0,15-0,2 л/га. 

Як підвищити ефективність ґрунтових гербіцидів?
Найвищу ефективність ґрунтові гербіциди проявляють за умов внесення на вологий грунт з дрібногрудкуватою структурою.
1. Мінімальний розрив між посівом і оприскуванням
Наприклад, вдень проходить посів, а ввечері або вночі проводиться внесення грунтових гербіцидів. Це досить зручно реалізувати на практиці, адже сівалка зазвичай має меншу продуктивність роботи ніж оприскувач і за кілька годин оприскувач закриває засіяну площу. Мінімальний розрив між посівом і внесенням грунтових гербіцидів забезпечує оптимальні умови контакту препарату із грунтовою вологою і підвищує ефективність роботи гербіцидів.
2. Час внесення
Посів ріпаку припадає на липень-серпень і ми часто маємо справу з пересушеним верхнім шаром грунту. Для того, щоб в таких жорстких умовах досягнути нормальної роботи грунтових гербіцидів їх внесення слід проводити з 12 години ночі до 6 ранку. В цей час спостерігається підвищення вологості повітря і так звана “точка роси”, яка забезпечує додаткову вологу на поверхні грунту.

 

3. Страхові гербіциди восени

Якщо Ви не працюєте грунтовими гербіцидами або погодні умови не дали можливості їх застосувати – є можливість застосувати страховий гербіцид Ділар. Це також актуально за умов якщо через посушливі умови грунтовий гербіцид не спрацював на всі 100% або ми маємо теплу і дощову осінь і грунтовий гербіцид з часом “відпускає” бур'яни.

Боротьба з бур'янами на ріпаку має починатися восени. На це є ряд агрономічних та організаційних причин:

 1. оприскувачі восени не так завантажені роботою, як навесні;

 2. весною через низьку температуру повітря і швидкий розвиток ріпаку господарства часто не встигають внести гербіциди до фази бутонізації ріпаку;

 3. знищивши зимуючі бур'яни з осені, весь азот з підживлення по мерзлоталому дістанеться ріпаку, а не бур’янам;

 4. якщо у посівах ріпаку з'являються такі проблемні бур'яни як ромашка, волошка та осот – треба реагувати вчасно. 

Для розширенного спектру дії по хрестоцвітним бур’янам та деяким іншим дводольними бур’янами на озимому ріпаку допускається поєднання препарату Ділар у нормі 0,12-0,2 кг/га + Агро ПАВ 0,2 л/га та препаратів на основі етаметсульфурон-метилу.

 

Оскільки попередником для ріпаку найчастіше є озима пшениця, то поява падалиці і боротьба з нею це невід'ємний “бонус” у технології гербіцидного захисту культури.  

Загроза від падалиці пшениці:

 • на початкових етапах росту ріпаку (до 4 листків) падалиця зернових більш конкурентна щодо споживання вологи і поживних елементів;

 • сильне засмічення падалицею може спричинити затінення рослин ріпаку і їх витягування;

 • падалиця буде “красти” азот у ріпаку, який Ви внесете по мерзлоталому ґрунті;

 • проблеми під час збору ріпаку: якщо не поборотися із падалицею зернових, то на момент обмолоту ріпаку пшениця може перебувати у фазі молочної стиглості і буде підвищувати засміченість і вологу зібраного ріпаку.

Боротьба з падалицею пшениці:

Для ефективної і своєчасної боротьби ми рекомендуємо застосовувати Ореол Максі з осені. Він ефективно знищує надземну і підземну частини злакових бур'янів і падалиці зернових, запобігаючи їх повторній регенерації. Проти однорічних злакових бур'янів  норма витрати препарату становить 0,4-0,8 л/га, а проти багаторічних злакових (пирій повзучий та ін.) - 0,8-1,2 л/га. 

Важливо: проти падалиці зернових у фазі кущення потрібно обирати норму 0,8-1,2 л/га Ореол Максі.

Оптимальним для застосування грамініциду є період активного росту злакових бур'янів. Достатня кількість вологи і температура повітря 15-20°С - це оптимальні умови для роботи препарату, за таких умов знищення бур'янів відбувається швидше.

P.S. Гербіцидний захист імі-ріпаку

На гібридах ріпаку, стійких до імідазолінонів, хороші результати показав Імпекс Дуо. Обприскування проводили у фазу 4-6 листка ріпаку і на початкових етапах розвитку падалиці пшениці. Норма внесення – 1,0-1,2 л/га.

Переваги вирощування гібридів ріпаку, стійких до імідазолінонів:

 • відсутність фітотоксичності гербіциду на імі-стійкі гібриди ріпаку;

 • не потребує застосування ґрунтових гербіцидів;

 • одним внесенням Імпекс Дуо контролюється більшість дводольних і злакових бур'янів;

 • грунтова активність гербіциду Імпекс Дуо за умов достатнього зволоження;

 • мінімізація післядії на наступну культуру, що забезпечується тривалим часовим розривом (11-12 місяців) і достатня кількість опадів, яка випаде до моменту посіву наступної культури.

Шукайте в каталозі АХТ більше інформації про:

 • застосування препарату,

 • вплив рH води на ефективність препарату,

 • застереження від популярних помилок.