Гербіцидний захист соняшнику за посушливих умов: результати дослідів у ФГ «‎Скиф ХХІ»‎

У цьому році агрономічна служба АХТ та ТОВ «‎Хортиця»‎ заклали демо ділянки на полі ФГ «‎Скиф ХХІ»‎ в Куйбишевському районі Запорізької області. В ході досліду  розбирались у двох актуальних питаннях:

1. Чи ефективні ґрунтові пестициди на території Запорізької області, де спостерігається нестача вологи?

2. Як відреагують різні гібриди на препарат Імпекс Дуо

Для досліду 3.05.2019 було посіяно 4 гібриди соняшнику, стійкого до імідазолінонів, та 5 класичних гібридів, стійких до 7 рас вовчка соняшникового. Гібриди для демо люб’язно надала компанія Caussade Semens. Схеми посіву та захисту були узгоджені обома компаніями.

Надійний гербіцидний захист ґрунтовими препаратами

З року в рік основною причиною неспрацювання ґрунтових (основних) гербіцидів агровиробники України називають нестачу вологи на момент внесення. Як боротися з цією проблемою? Методи боротьби доволі прості та відомі ще з 1970-х років, з часів, коли почали використовувати перші ґрунтові гербіциди. 

Для перевірки цього методу на практиці були обрані землі в одному з найпосушливіших регіонів України (Запорізька обл.). Порівнювали дві найпоширеніші схеми захисту: Толазин 4,5 л/га та Пропазокс 2,0 л/га + Промекс 2,0 л/га  

Працівники ФГ «Скіф ХХІ» зробили все, щоб забезпечити мінімальний розрив в часі між початком робіт з підготовки до посіву та внесенням ґрунтових гербіцидів. Хоча обробка демо-ділянки набагато складніший і триваліший процес, ніж обробка товарних посівів, дедлайн в 1 добу був витриманий завдяки правильному адмініструванню робіт. В результаті ФГ «Скіф»‎ вдалось забезпечити відмінну ефективність гербіцидної дії. 

«Щодо вибору самих ґрунтових гербіцидів,  ми хотіли порівняти ефективність суміші Пропазокс 2,0 л/га + Промекс 2,0 л/га (одна половина поля) та препарату Толазин 4,5 л/га (інша половина поля). Аналізуючи весь період вегетації, ми не помітили переваги якогось одного препарату. Захист від злакових та дводольних бур’янів був однаково якісний.»‎ – зауважив Лещенко Микола, агроном-консультант  АХТ.

Міжряддя соняшнику. Дата зйомки 5.07.2019

Реакція різних гібридів на Імпекс Дуо

«На момент внесення Імпекс Дуо бур'янів на полі не було, але найбільше нас цікавило те, як відреагують різні гібриди на препарат, та якість спрацювання проти основного ворога – вовчка соняшникового. Для контролю було залишено близько 1-1,5 м не оброблених посівів»‎  – зазначив Сверчков Дмитро Федорович, керівник компанії ТОВ АТК ХОРТИЦЯ

Сверчков Дмитро Федорович, керівник компанії ТОВ АТК ХОРТИЦЯ

Оскільки для гібридизації та створення гібриду використовуються різні батьківські форми, то і стійкість кінцевих гібридів до продуктів на основі імідазолінонів різна. Тож керівник ТОВ АТК «Хортиця» ініцюював ще один дослід з метою перевірити гібриди Caussade Semens на стійкість до Імпекс Дуо.

Встановили, що жоден з гібридів не проявив стресу до препарату Імпекс Дуо навіть за умови використання максимальної дози – 1,2 л/га. Порівнювали досліджувані ділянки з класичними гібридами на іншій частині поля, які не оброблялись препаратом. 

В ході досліду ще раз підтвердили високу ефективність препарату проти вовчка соняшникового: посіви були абсолютно чисті від паразитів, а контрольна ділянка була повністю заповнена вовчком. 

Інсекто-фунгіцидний захист 

Щодо фунгіцидного та інсектицидного захисту, то вони були проведені у фазі 8 листків та мали більш превентивний (попереджувальний) характер. Для захисту проти шкідників був використаний препарат Канонір Дуо в нормі 0,15 л/га, який знищив усіх наявних шкідників на момент внесення та забезпечив довгу захисну дію. Для фунгіцидного захисту користувалися препаратами Карбезим в нормі 0,5 л/га та Флутривіт 0,5 л/га.

«Ця бакова суміш є вже майже хрестоматійною, але від того не менш ефективною. Посіви соняшнику були захищені не тільки проти іржі, фомозу та фомопсису, але й борошнистої роси, альтернаріозу та склеротиніозу. І як не однократно відмічалось посіви були вільні від хвороб і шкідників аж до збору врожаю. Звичайно не останню роль в цьому відіграла погода. Протягом майже всієї вегетації дощі якщо і були то мізерні»‎ –  зауважив Лещенко Микола, агроном АХТ.

Загалом результат по всім гібридам був один: чисті від бур’янів та паразиту (вовчка соняшникового) посіви соняшнику без хвороб та шкідників, котрий сформував гарний урожай. 

Слід відзначити, що дана система захисту є не тільки ефективною, а ще й економічно вигідною. Тож, сезон на полі ІМІ-соняшнику в ФГ «Скиф ХХІ»‎ був успішно завершений. Всі причетні до цього досліду залишилися задоволені результатами. Господарство отримало гарний урожай та відповіді на завжди актуальні питання, щодо взаємозв'язку систем захисту та гібридів.