Ефективність ЗЗР зa умов нaдмірної вологи

Сільське господарство – це рівняння із багатьма змінними. І на деякі з них ми, на жаль, ніяк не впливаємо – наприклад, на погодні умови.

Травень 2019 став складним для аграріїв. Південна частина України страждає від посухи, а решту частину буквально заливає! Візьмемо для прикладу Вінницьку область: за період з 01 по 23 травня 2019 року випало 129 мм опадів, при середній багаторічний нормі 50 мм. Із 23 днів 15 днів йшли дощі. В той час, як за весь травень 2018 випало лише 14 мм опадів! Надлишок вологи і часті дощі створюють певні проблеми у захисті с/г культур і вимагають їх адаптації.

Як зберегти спокій та посіви основних культур в умовах інтенсивних опадів читайте у блозі агрономів АХТ.

 

Зернові колосові

 

Західна Україна

Західні області зараз закінчують внесення фунгіцидів по прапорцевому листу. Перезволоження і загущені посіви провокують розвиток борошнистої роси і плямистостей листя. Цьому також сприяє дуже висока відносна вологість повітря на рівні 80-90%.

У Запорізькій, Кіровоградській та Черкаській областях піренофорозом та ринхоспоріозом охоплено 15% рослини озимих культур. Адже для цього склались сприятливі умови: часті дощі і температура повітря вдень 20-25 С.

По прапорцевому листу ми рекомендуємо вносити Маестро 0,4-0,5 л/га + Азоксин 0,3-0,4 л/га. Комбінація триазолів і стробілуринів забезпечує превентивну і лікувальну дію препарату. Дана бакова суміш дозволяє попередити проникнення збудника у рослину і зупинити його розвиток після ураження. Бакова суміш ефективна проти борошнистої роси, септоріозу та піренофорозу листя.

Центральна, Східна Україна

У Центрі та на Сході України почав виходити колос озимої пшениці. Важливо не пропустити фунгіцидну обробку при першій можливості за 2х причин:

  • пришвидшується розвиток хвороб колосу після дощу (фузаріоз, альтернаріоз і септоріоз колоса);    

  • опади можуть завадити вчасному внесенню фунгіцидів.

Полігард 0,8 л/га + Флутривіт 0,3 л/га + АгроПАВ Екстра 0,1 л/га – бакова суміш найкраще підходить для умов надмірного зволоження, які зараз склались.

 

Соняшник

У соняшнику є 2 таймінги застосування фунгіцидів: це 6-10 листочків та фаза зірочки. Але такі терміни можна назвати умовними: існує велика кількість чинників, що можуть впливати на час обробки.

Наприклад, зараз склались сприятливі умови для розвитку хвороб, зустрічаються прояви пероноспорозу. Ще однією проблемою є часті дощі, які фізично не дають змоги внести фунгіциди тому, потрібно ловити момент коли можливо зайти в поле. Краще попередити розвиток хвороби, ніж потім її лікувати.

 

На друге внесення ми рекомендуємо Карбезим  0,5-1,5 л/га + Флутривіт 0,3-0,5 л/га. Бакова суміш забезпечить швидкий стоп-ефект проти фомозу, фомопсису, септоріозу, альтернаріозу, іржі, склеротиніозу. Зупиняє хвороби на ранній стадії розвитку.

Ріпак

Важливий аспект у захисту ріпаку - фаза завершення цвітіння та формування стручків. Для збереження урожайності, необхідно звернути увагу на хвороби, які прокидаються в даній фазі. Альтернаріоз, фомоз, склеротиніоз, борошниста роса, які за сприятливих умов швидкими темпами розпочинають свій розвиток.

На даний момент посіви ріпаку в більшості областей перебувають у доброму стані. Але сприятливі умови для ураження хворобами спонукають працювати на випередження.

Полігард 0,5-0,7 л/га + Азоксин 0,3-0,4 л/га забезпечує ефективну профілактичну та надійну лікувальну дію на рослину. Азоксисторобін має фізіологічний вплив на рослину та підвищить врожайність.

Також, зверніть увагу на таких непроханих гостей як стручковий прихованохоботник і ріпаковий комарик – співпраця цих товарищів може завдати значної шкоди культурі.
Для боротьби у період цвітіння використовуйте інсектицид Асистент 0,12 кг/га. Щоб забезпечити максимальну безпечність для бджіл, рекомендуємо проводити внесення в вечірні і нічні години.

Кукурудза

Протягом всієї декади випала значна кількість опадів. Особливо максимально заполонили дощі Івано - Франківську, Львівську, Рівненську, Тернопільську, Хмельницьку та Житомирську області. Це не дало змогу внести грунтові досходові гербіциди на кукурудзі на значній площі посівів.

В даній ситуації ми рекомендуємо застосовувати Толазин  у нормі 3,0-4,5 л/га у фазі 3-5 листків кукурудзи. Таким чином, ми знищуємо вегетуючі бур’яни на початкових етапах їх росту і отримуємо грунтову дію, яка буде контролювати наступну хвилю бур’янів. Це особливо актуально, якщо у період внесення страхових гербіцидів дощі не дадуть зайти в поле.

Але є ситуації, коли погодні умови або інші організаційні фактори не дають змоги вчасно захистити кукурудзу від бур'янів. Часто буває, що росте цілий “букет”: дводольні, злакові, однорічні та багаторічні бур'яни. І боротися з ними потрібно терміново! У такому випадку найбільш поширеною і доцільною є бакова суміш Мілафорт 1,2 л/га + Дисулам 0,6 л/га. Використовується на кукурудзі у фазі 3-7 листка культури.

Соя

Основне завдання на початкових етапах вирощування сої – захистити її від бур'янів. Часті дощі у цьому випадку не нашій стороні.

Із соєю склалась ситуація, подібна кукурудзі: посіяли і не встигли внести ґрунтовий гербіцид через дощі. А через тиждень з'явилися сходи культури. Вихід – застосування страхових гербіцидів.

Найбільш проблемний бур’ян у сої - лобода. Тому, закладаючи досліди, ми орієнтувались саме на неї. Із наших дослідів ми маємо хороший результат із застосуванням Клодекс Про 0,2-0,3 л/га + бентазон 480 - 2,0 л/га. Деталі гербіцидного захисту за http://bit.ly/2YLGGcM

Універсальна “біда”

чортополохівка (Vanessa cardui)


Ще однією неочікуваною гостею у цьому сезоні є чортополохівка (Vanessa cardui). Її шкодочинність проявляється у скелетуванні листя соняшнику, сої та зменшенні фотосинтетичної поверхні рослини, що веде до зниження врожайності культур.

У цьому році з проблемою чортополохівки аграрії стикнулись вперше, тому відпрацьованих роками рішень немає – експерименти проводять одразу на полі. По гусениці на початкових етапах розвитку клієнти АХТ працюють переважно Фосорган Дуо 1,0 л/га. Як кажуть практики: “незвичайні виклики потребують нестандартних рішень”.

Врешті-решт, адаптуватися до погоди і отримати пристойний врожай за будь-яких умов – основна задача агронома. І цілком досяжна :) Сподіваємось, наші поради допоможуть вам отримати максимум можливого у цій складній ситуації.

Успіхів!

Ознайомитися з препаратами та порівняти ціни постачальників можна тут:

Шукайте в каталозі АХТ детальні рекомендації щодо:

  • застосування препарату,

  • вплив рH води на ефективність препарату,

  • норми внесення залежно від типу ґрунту.