Десикація: рекомендації Агрохімічних технологій

Десикація – невід’ємний технологічний прийом в сучасному агровиробництві. Неможливо зібрати гідний, незабур’янений врожай з низькою вологою таких культур, як ріпак, горох, соняшник, соя. 

В якому випадку робити десикацію та якими препаратами.
Насамперед треба визначити мету з якою треба робити десикацію? Якщо ми вирощуємо насіння або нам необхідно підсушити культуру до залікової вологи, ми рекомендуємо обирати десикант «Регістан». Є проблема з забур’яненістю перед збиранням і висока вологість рослин більше 30%, вибір слід зупинти на десикантах, основа яких діюча речовина гліфосат ізопропіламінний або калійний (Геліос або Геліос Екстра). Десикант «Регістан» створений на основі діючої речовини дикват 150 г/л. Ефективність препаратів цієї групи не залежить від температури середовища. Але використовувати його краще в похмуру погоду , або у вечерні години. Ультрафіолетові промені можуть знизити ефективність дії препарату. 

Які переваги дає десикант:

  • Підсушує культуру до максимально низької вологи
  • Зупиняє розвиток грибкових хвороб
  • Дає змогу вже через 4-7 днів проводити збирання культури
  • Зберігає культуру від втрати врожаю через розтріскування бобів, стручків то що.

Коли необхідно розпочинати десикацію «Регістаном»
На соняшнику проводять десикацію при побурінні 75-85% кошиків, коли вологість насіння складає 25-30% за 11 днів до збирання врожаю. На сої – при побурінні 60% бобів в нижньому та середньому ярусі при вологості 25-30% за 10 днів до збирання врожаю. На ріпаку при 70% побурінні стручків при вологості 25-30% за 10 днів до збирання врожаю. Горох збирають у стислі строки протягом 2-3 днів, коли нижні  яруси бобів затвердіють. Якщо зволікати, боби розтріскуються і висипаються, а  зерно може бути уражене хворобами. Тому горох бажано обробити десикантами при побурінні 70-75% бобів за 2 тижні до збирання.
Вилив робочого розчину залежить від маси рослин, які потрібно обробити. Регістан має контактну дію, тому рослину необхідно повністю змочувати робочим розчином. При наземному обприскуванні від 150-400 л/га, при авіавнесенні 50-70 л/га.
При сильній забур’яненості посівів краще використовувати гербіциди суцільної дії на основі гліфосатів (Геліос або Геліос Екстра). Вони краще знищують вегетуючі бур’яни, та підсушують культуру. Але таке зерно не можна використовувати на насіння, можна втратити схожість. Термін дії ізопропіламінних гліфосатів 14-16 днів, а калійних 10-12 днів. Культурна рослина повинна мати зелені частини, щоб препарат потрапив у рослину. Гліфосати мають системну дію і з ними не потрібно виливати багато робочого розчину. Достатньо 100-200 л/га при наземному внесенні, і 25-50 л/га при авіавнесенні.

Таким чином десикація допоможе швидше розпочати збирання, збереже урожай від втрат, зменшить розповсюдження хвороб і суттєво знизить вологість зерна.