Технологія вирощування озимої пшениці в осінній період

                          

Ділимось деталями та нюансами технології вирощування озимої пшениці в осінній період

Посівний матеріал вибирають:

 • за тривалістю вегетації. Підбір 2-3 сортів — це підстраховка проти несприятливих погодних умов, які можуть співпадати із критичними періодами вегетації сортів;

 • за стійкістю до хвороб та шкідників. Сорти, які менше уражаються хворобами, формують якісне зерно, стійкі до стресових умов перезимівлі, вилягання. Стійкий до хвороб, вилягання сорт заощадить ваші кошти на фунгіцидних та рістрегулюючих обробках;

 • за рівнем інтенсивності. Пластичні сорти підходять для господарств, які планують вносити низьку або середню норму азотних добрив (до 100 кг. д.р. азоту) і розраховують на урожайність 5-6 т. Інтенсивні сорти потребують підвищених норм азотних добрив (до 200 кг д.р. азоту), ефективного фунгіцидного захисту і обов'язкової ріст регуляції.

Передпосівний обробіток сприяє:

 • збереженню вологи на час сівби;

 • боротьбі з бур’янами;

 • заробленню добрив та рослинних решток.

Вибір протруйника залежить від кількох факторів:

 • фітосанітарного стану посівного матеріалу (аналіз насіння на ураження хворобами попередник);

 • попередника;

 • рівня зволоження.

Схеми протруєння насіння:

 1. При дотриманні сівозміни та недостатньому зволоженні: Ларімар (0,3-0,5 л/т) + Канонір Ультра (0,3-1,0 л/т). Фунгіцидний захист, контроль ґрунтових шкідників та шкідників сходів.

 2. При загрозі ураження кореневими гнилями, за умов достатньо зволоженого ґрунту: Триназон (2,0-2,5 л/т) + Канонір Ультра (0,4-1,0 л/т). Для підсилення захисту проти кореневих гнилей та шкідників.

Норма висіву — змінна величина, що залежить від цілої низки факторів: сорт, якість насіннєвого матеріалу, густота продуктивного стеблостою, місцевість, термін висіву, якість насіннєвого ложа.

Строк посіву:

 • степ 15-25 вересня;

 • лісостеп 10-20 вересня;

 • полісся 1-15 вересня.

На практиці строк сівби залежить від часу звільнення поля попередником та наявністю вологи для якісної підготовки ґрунту. В цьому році наші агрономи вже зіштовхнулись із запізненням строків сівби, особливо це стосується заходу і півночі України, яке спричинене посухою. 

Ширина міжрядь залежить від особливостей культур, сівалки господарства. Більш детально про розрахунок норми висіву насіння за посиланням: http://bit.ly/2luH5SZ

Чому важливо провести гербіцидний обробіток восени:

 • відсутність конкуренції з боку бур'янів на початковому етапі росту пшениці;

 • весь азот із підживлення по мерзлоталому буде використаний культурою;

 • оптимізація навантаження на обприскувачі шляхом переносу роботи на менш інтенсивний період робіт (осінь).

Застосування (від 2-3 листків):

 1. Гренадер Максі — системний післясходовий гербіцид ВГ, трибенурон-метил, 562,5 г/кг + тифенсульфурон-метил, 187,5 г/кг. Норма витрат: 0,020-0,035 кг/га + АгроПАВ 0,2 л/га

 2. Гренадер — системний післясходовий гербіцид. ВГ, трибенурон-метил, 750 г/кг. Норма витрат: 0,015-0,025 кг/га + АгроПАВ 0,2 л/га.

Обережно застосовуйте гормональні продукти восени, уникайте пониження температур до і після застосування даних продуктів.

Хвороби нерідко призводять до загибелі посівів або суттєвого зниження врожаю та погіршення його якості. У випадку високої ураженості втрати врожаю можуть сягати від 15-32%. Проведення обробки від 2-х тижнів після сходів культури за сприятливих умов для розвитку хвороб та пролонгація дії фунгіцидного протруйника.


Найбільш ефективним методом обмеження шкодочинності хвороб —  це застосування фунгіцидів Карбезим (0,3-0,5 л/га) + Флутривіт (0,3-0,5 л/га), які забезпечує повний та надійний захист від септоріозу листя і борошнистої роси.

В останні роки наші агрономи часто помічають цикадку на полях озимої пшениці, яка небезпечна тим, що поширює віруси, які можуть значно вплинути на ріст і розвиток культури. Також, минулої осені багато господарств стикнулись із озимою совкою, яка знищувала посіви підгризаючі у грунті сходи озимини. Методи боротьби залежать від того, який саме шкідник загрожує посівам:

 1. Озима совка — Фосорган Дуо (1,5-2,0 л/га).

 2. Злакова попелиця, злакова муха, хлібна блішка, злакові цикадки — Канонір Дуо (0,1-0,15 л/га).

 3. Хлібна блішка, цикадки —  Атрікс (0,15 л/га).

 

Якісно проведений осінній цикл робіт на полі озимої пшениці — це надійний фундамент для отримання гарних врожаїв.