bg

Довідник агронома

Амброзія полинолиста значно засмічує всі польові культури, особливо просапні та зернові. Шкодочинність в районах масового поширення винятково велика. Вона призводить до зниження врожайності сільськогосподарських культур, засмічення врожаю, погіршення якості кормів, зниження продуктивності пасовищ і значного негативного впливу на здоров'я людей. Амброзія розвиває потужну надземну масу й кореневу систему, сильно пригнічує культурні рослини та споживає з ґрунту велику кількість поживних речовин призводячи до конкуренції за поживні речовини та вологу. При значному засміченні амброзією врожайність культур різко знижується. Крім цього, при збиранні врожаю засмічених посівів пізньостиглих культур (соняшник, коноплі, люцерна, насінники овочевих) у нього потрапляє насіння амброзії, відокремити яке досить важко. У амброзії утворюється від 0,07 до 0,15% (стосовно сирої маси) гірких речовин і ефірних масел. При згодовуванні корму з амброзією коровам, смак молока стає гірким. Розмножується лише насінням. Невеликі рослини 50-3000 насінин, добре розвинені по 30-40 тис. насінин, а окремі екземпляри до 80-100тис. насінин. На початкових стадіях росту в амброзії коренева система формується швидше ніж надземна маса. Фаза 2-4 справжніх листків триває впродовж місяця. Потім амброзія починає швидко нарощувати значну біомасу. Період цвітіння - серпень.

Поширений в основному в наступних зонах: Лісостеп, Полісся, Степ. Стебло - пряме, нерозгалужене, 10-50 см висотою, біля основи потовщене, бурувате, борошнисто-залозисте, рідко вкрите загостреними цілокраїми або зубчастими лусочками бурого кольору, які є рудиментарними листочками. Суцвіття - квітки в пазухах лусок зібрані в циліндричне суцвіття. Віночок трубчастий, колінчастозігнутий, біля основи білуватий з фіолетово-голубим двогубим відгином Корінь - перетворився на присоски - гаусторії, якими вовчок прикріплюється до рослини - живителя і висмоктує з неї поживні речовини Плід - коробочка Форма плоду — неправильна. Розмір плоду - довжина 8-10 мм, Форма насіння - дрібне Розмір насіння - довжина насінини 0,25-0,3, ширина і товщина 0,15-0,25 мм. Колір насіння - темно-коричнева Маса 1000 сім"янок - 0,008-0,01 г Максимальна плодючість - 60-100 тис, насінин, які легко переносяться на значні відстані вітром. Життездатність в грунті - 6-10 років Глибина проростання - 20- 25 см і при наявності рослин — живителів заросток прикріплюється до їхнього коріння. Насіння вовчка проростає під впливом кореневих виділень кукурудзи, сої, льону, але на цих рослинах не паразитує. Уражує соняшник, трапляється на помідорах, картоплі, тютюні, махорці, а з бур'янів - на полинах, ромашці непахучій та інших.

Зона поширення: Лісостеп, Полісся, Степ. Поширений по всій Україні, особливо на зрошуваних землях півдня України і в Криму на посівах овочевих культур та сої. Стебло - висотою 15- 90 см, з пряме розгалужене, голе або з рідкими волосками . Листки еліптично-яйцевидні або яйцевидно-трикутні, виїмчасто-зубчасті або цілокраї, на коротких черешках. Суцвіття -- зонтикоподібний завиток. Квітки білі або жовтувато-зелені, рідко злегка фіолетові. Корінь стрижневий Сходить з травня до кінця літа. Цвіте з червня до пізньої осені, плодоносить в липні - жовтні. Плід - ягода Форма плоду- куляста двогнізда багатонасінна. Розмір плоду- - 7-9 мм у діаметрі, Колір плоду- чорний. рідше жовтий, білий або червоний Форма насіння -округлояйцеподібне, сильно сплюснуте. Колір насіння -світло-соломисто-жовтий. Розмір насіння- довжина 1,75-2, ширина 1,25-1,5, товщина 0,5-0,75 мм Маса 1000 насінин 0,5- 0,75 г. Глибина проростання- не більше 4-5 см Максимальна плодючість 282 тис, насінин Життездатністьв грунті - Насіння зберігає схожість у ґрунті 1-3 роки. Температура проростання- мінімальна +10...+12, оптимальна +24...+26, максимальна - +34...+36°.

Зони найбільшого поширення: Лісостеп, Полісся, Степ. Росте на полях і пасовищах, у садах, на городах, балках, біля жител, переважно на піщаних ґрунтах. Поширений по всій території країни. Стебло - пряме, висотою 20-100 см, розгалужене, опушене. Листки - чергові, на довгих черешках, овальнотрикутні чи яйцевидні, сірувато - зелені від білуватих волосків. Суцвіття - квітки в одностатевих кошиках: жіночі розташовані по дві в пазухах верхніх листків, чоловічі - по декілька на кінцях стебел. Корінь - стрижневий. Цвіте - в липні - серпні. Період плодоношення в серпні - листопаді. Сходить в квітні - травні (червні). Довжина 10-15, ширина і товщина 5-8 мм. Маса 1000 суплідь - близько 100 г. Максимальна плодючість 23 700 насінин, глибина проростання - у свіжодостиглому стані не більше 18-20 см. Температура проростання - мінімальна-14-16.оптимальна-20.

Зони поширення: Полісся, Лісостеп. Поширене в західних районах Лісостепу України. Іноді з'являється в західних областях лісової зони, виявлений в околицях Харкова, Умані, Львова та ін. Засмічує переважно просапні культури. Стебло досягає висоти 20-80 см з прямими та висхідними стеблами, що виростають з одного вузла. Листки лінійні, ланцетовидні опушені з верхнього і нижнього боку; язичок пластинчастий з бахромою. Суцвіття представлене у вигляді розлогої волоті довжиною 20-40 см, складається з окремих черешкових колосків довжиною 2-2,5 мм. Коренева система мичкувата. Сходить в квітні-травні. Період цвітіння в червні - липні. Плодоносить в липні - вересні.